Dzieło George?a Orwella ?Folwark zwierzęcy? drukowane jest do dziś. Autor opisuje w nim świat zwierząt inspirowanych animalizmem. Według tej ideologii wszystkie zwierzęta są równe, a ich największym wrogiem są ludzie. Jednak idealizm świń – przywódców rewolucji – szybko rozmiękczają żądza władzy i dobra materialne. Inteligentniejsze i bardziej bezwzględne zwierzęta wykorzystują słabsze. Fabuła kończy się, gdy podporządkowane nowym panom kury, kaczki, konie i krowy nie potrafią już odróżnić świń od ludzi, a zasada ?wszystkie zwierzęta są równe? zostaje zastąpiona zasadą ?wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze niż inne?. W tym momencie rozpoczyna się fabuła powieści Nigela Bryanta. Dzięki treściwemu prologowi książkę z pełnym zrozumieniem może czytać ktoś, kto nie czytał dzieła Goerge?a Orwella lub nie pamięta kolejności zawartych w nim wydarzeń.
W ?Reaktywacji? poznajemy kolejne wcielenia animalizmu, przewroty w strukturach władzy oraz mechanizmy ogłupiania i manipulowania obywatelami własnych i obcych państw. Łatwe do zrozumienia alegorie ukazują cynizm i dwulicowość totalitarnych przywódców. Gospodarcza niewydolność utopijnego systemu oraz terror aparatu bezpieczeństwa spotykają się ze strony niższych zwierząt z mieszaniną strachu, rozczarowania i naiwnej wiary w nieomylność sprawujących władzę.
Kontynuowanie powieści napisanej przez powszechnie uznanego pisarza to ryzykowne posunięcie. Jednak strona za stroną ustępuje sceptycyzm. Współczesny nam autor z powodzeniem odwzorował charakter postaci i styl pierwowzoru.
“Folwark zwierzęcy” w zamyśle miał być książką, którą zrozumie każdy i taka też jest jego kontynuacja. W plastycznych porównaniach odnaleźć można następców Stalina oraz ważne wydarzenia drugiej połowy XX wieku, w tym kryzys kubański, wybuch elektrowni w Czarnobylu i wiele innych. Nigel Bryant w kilkunastu krótkich rozdziałach przeprawił się przez pięć dekad skomplikowanej historii świata.
Książka należy do tych, które czyta się w jedno popołudnie, pochłaniając jeden rozdział za drugim. Niestety, kilka fragmentów, czasami pojedynczych zdań, istotnie odbiega stylem od reszty utworu. Jak gdyby autor chciał zawrzeć w nich zbyt wiele informacji z obawy, że powieść będzie zbyt długa. Gdy większość utworu napisana jest soczystym językiem, tych kilka słabszych momentów przypomina suchy, policyjny raport. Ale to tylko wyjątki, a całość stanowi godną pierwowzoru kontynuację klasycznego dzieła.
Książka Nigela Bryanta powinna zostać doceniona przez czytelników. Skoro do dziś ?Folwark zwierzęcy? uważany jest za książkę, która pomaga zrozumieć początki państwa totalitarnego, ?Folwark zwierzęcy. Reaktywacja? tym bardziej godny jest polecenia. W bardzo przystępny sposób opisuje czasy bliższe współczesnym i istotniejsze z punktu widzenia bieżących wydarzeń politycznych.
Autor: Nigel Bryant
Tytuł: Folwark zwierzęcy. Reaktywacja.
Wydawnictwo: Fronda
Tytuł oryginału: Manor Farm
Przełożył: Bartłomiej Zborski