Chcielibyśmy się cieszyć, że to reprezentant naszego miasta znalazł się w trójce finalistów konkursu ?Prokurator Roku? i że prokurator generalny osobiście gratulował mu sukcesów. Jednak kiedy mówiliśmy bydgoszczanom represjonowanym w okresie PRL o wyróżnieniu Wiesława Giełżeckiego, najczęstszą reakcją były okrzyk: – O Boże! Ten Giełżecki?!
Wiesław Giełżecki pracuje obecnie w Prokuraturze Okręgowej w Bydgoszczy, ale wcześniej był prokuratorem wojskowym. Na stronie IPN znajdują się sygnatury akt spraw, w których występował w stanie wojennym wraz z ich krótką charakterystyką. Tegoroczny finalista konkursu ?Prokurator Roku? reprezentował wówczas Wojskową Prokuraturę Garnizonową bądź Prokuraturę Pomorskiego Okręgu Wojskowego.
Nazwisko prokuratora kpt. Wiesława Giełżeckiego pojawia się w aktach sprawy karnej przeciwko księdzu Zbigniewowi Szygendzie podejrzanemu o wygłaszanie kazań zawierających nieprawdziwe informacje. Duchowny usłyszał taki zarzut: ?w dniu 20 lipca 1982 r. we Włocławku, w miejscowym kościele katedralnym celebrował z udziałem nieustalonych osób cywilnych, w obecności licznie zgromadzonych wiernych tzw. Różaniec internowanych, na którego treść składały się nieprawdziwe wiadomości mogące wywołać niepokój publiczny lub rozruchy?.
Wyrokiem Sądu Pomorskiego Okręgu w Bydgoszczy ks. Zbigniew Szygenda został skazany na 1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata i grzywnę w kwocie 30.000 zł.
Kpt. Giełżecki był zaangażowany w sprawie przeciwko kilku osobom rozpowszechniającym ulotki w Więcborku i Sośnie. W grupie oskarżonych znalazł się dzisiejszy redaktor naczelny ?Wiadomości Krajeńskich. Oto zarzut postawiony Piotrowi Pankaninowi: ?w dniu 29 sierpnia 1982 roku ok. godz. 21.00 w Więcborku nie odstąpił od udziału w działalności zawieszonego z dniem 13 grudnia 1981 roku NSZZ ?Solidarność? i rozpowszechniał fałszywe wiadomości o treści mogącej wywołać niepokój publiczny lub rozruchy w ten sposób, że przekazane mu przez Marka Januszewskiego 5 szt. ulotek rozkolportował poprzez wręczenie 4 szt. Leszkowi Wiśniewskiemu w celu ich dalszego kolportażu oraz wyłożenie 1 sztuki w swym miejscu pracy w miejscu ogólnie dostępnym dla pracowników?.
Za rozkolportowanie pięciu ulotek Piotr Pankanin został 21 października 1982 roku skazany na karę roku i trzech miesięcy więzienia oraz wpłatę na rzecz Skarbu Państwa 3 tys. zł.
2 września 1982 roku prokurator Giełżecki wydał postanowienie o przedstawieniu zarzutów Bronisławowi Pastuszewskiemu, którego podejrzewano o kolportowania ulotek zawierających m.in. ?sformułowania obelżywe i wyszydzające naczelne organy PRL?. Za sprawą późniejszego kandydata do tytułu ?Prokurator Roku? Bronisław Pastuszewski znalazł się w tymczasowym areszcie. (Na mocy amnestii z dnia 21 lipca 1983 roku prokuratura umorzyła śledztwo przeciwko niemu).
Za działanie w celu osłabienia gotowości obronnej PRL, polegające na niezaprzestaniu działalności związkowej ?S? i rozdawanie ulotek prokuratur Giełżecki postawił 2 marca 1982 roku zarzuty Marii Makowskiej. Postanowieniem z dnia 6 maja 1982 r. prokurator Kazimierz Maszerowski umorzył śledztwo wobec braku dostatecznych dowodów winy oraz uchylił środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, który został zastosowany od dnia 1 marca 1982 r. Maria Makowska została zwolniona z zakładu karnego 7 maja 1982 r.
Spraw z okresu stanu wojennego, w których występuje nazwisko finalisty tegorocznej edycji konkursu ?Prokurator Roku?, jest więcej. Zwróciliśmy się do Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy z pytaniem, kto zgłosił Wiesława Giełżeckiego. Ciekawiły nas także jego dokonanie oraz kto w minionych latach był zgłaszany do tego ogólnopolskiego konkursu. Rzecznik prokuratury chciał być najwyraźniej absolutnie pewien, że ta informacja do nas dotrze. Odpowiedź na zadane pytania otrzymaliśmy zarówno droga mailową, jak i listem poleconym. Poniżej pismo sygnowane przez prokuratora Jana Bednarka, rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy.
?W odpowiedzi na zapytanie z dn. 21.05.2015 r. informuję, że konkurs ?Prokurator Roku? organizowany jest przez Prokuraturę Generalną od 2013 roku. Do konkursu za rok 2013 nie zgłoszono kandydatury z obszaru właściwości Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy. Do konkursu ?Złoty Paragraf? zgłoszono kandydaturę Jerzego Dużego z Wydziału VI ds. Przestępczości Gospodarczej, prowadzącego skomplikowane śledztwa dotyczące między innymi wyłudzeń podatku VAT.
Uzasadnieniem kandydatury zgłoszonej za rok 2014 w konkursie ?Prokurator Roku? było prowadzenie i zakończenie przez prokuratora Wiesława Giełżeckiego z Wydziału V Śledczego tut. Prokuratury śledztwa przeciwko członkom zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się w szczególności przestępczością kryminalną i narkotykową, w tym grupy kierowanej przez Tomasza B. określanego w mediach pseudonimem Kadafi.?