- Minęło już 26 lat od obalenia zbrodniczego systemu komunistycznego w Polsce i niech ten pomnik będzie poświęcony również ofiarom tego systemu ? uzasadniają swoją prośbę bydgoszczanie, którzy byli prześladowani w czasach PRL za swoje przekonania.
Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w PRL ?Przymierze? wystąpiło do Rady Miasta, a podzielają ten pogląd inne bydgoskie organizacje patriotyczne, o podjęcie uchwały o uzupełnieniu napisu na pomniku Walki i Męczeństwa. W tej chwili widnieją na nim słowa: OFIAROM FASZYZMU 1939-1945, a powinno się dopisać: ORAZ OFIAROM KOMUNIZMU 1939 ? 1989.
?Pod tym pomnikiem odbywają się patriotyczne uroczystości związane z wyzwoleniem Bydgoszczy 20 stycznia 1920 r. Tu odbywają się również uroczystości 1 marca poświęcone żołnierzom wyklętym ? zamordowanym przez reżim komunistyczny. Tu też odbywają się uroczystości organizowane przez Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego oraz Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Tu też 1 września oddajemy hołd ofiarom napaści Niemiec na Polskę oraz napaści Związku Sowieckiego na Polskę – 17 września 1939 r. Tu 13 grudnia składamy hołd wszystkim ofiarom Stanu Wojennego wprowadzonego przez Juntę Gen. Jaruzelskiego 13 grudnia 1981 r.? ? czytamy w uzasadnieniu podpisanym przez Jana Raczyckiego, prezesa Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w PRL ?Przymierze? w Bydgoszczy.