31 sierpnia 2021 roku odbyły się uroczystości inauguracyjne Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Gościem ostatniego posiedzenia Senatu UTP był minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Centralnym punktem uroczystości 70-lecia UTP i przekształcenia uczelni w Politechnikę Bydgoską było ostatnie w historii Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy posiedzenie Senatu z udziałem zaproszonych gości, w tym przedstawicieli władz rządowych, samorządowych, parlamentarzystów oraz rektorów ponad 40 wyższych szkół publicznych z całego kraju.

- Od 70 lat tworzymy jedną wielką akademicką rodzinę. W jubileuszowym dla nas roku otwieramy kolejny rozdział w historii Alma Mater, rozdział pod nazwą Politechnika Bydgoska. To historyczne wydarzenie dla społeczności akademickiej, Bydgoszczy i regionu. Uroczystości inauguracyjne wieńczą dotychczasowy trud i zaangażowanie wielu osób. Jednocześnie stanowią wyzwanie do dalszej, ciężkiej pracy nad rozwojem uczelni oraz budowaniem nowej marki na akademickiej mapie województwa i kraju. Historia największej uczelni technicznej na Kujawach i Pomorzu trwa nadal. Wkraczamy w jej 8. dekadę, w nowy etap rozwoju – mówił podczas uroczystości prof. Marek Adamski, rektor Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. - Jako politechnika chcemy być jeszcze bliżej przedsiębiorców, wsłuchiwać się w potrzeby rynku, wzmacniać potencjał akademicki oraz gospodarczy Bydgoszczy i naszego regionu. Stawiamy na interdyscyplinarność, doświadczenie i współpracę z praktykami. Na tych trzech filarach opieramy działalność naukową, realizację projektów badawczych oraz kształcenie przyszłych inżynierów – dodał  prof. Adamski.

W święcie uczelni udział wziął minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek.

- To wielki moment w historii Polski. Jest to politechnika potrzebna dla całego kraju (...) uczelnia ważna nie tylko dla Bydgoszczy i Torunia, i dla województwa kujawsko-pomorskiego. (...) UTP spełniał wszelkie warunki przemianowania. (...) Potrzebujemy silnych uczelni we wszystkich miejscach w Polsce - mówił min. Czarnek i zaznaczył, że Politechnika Bydgoska znakomicie wpisuje się w politykę zrównoważonego rozwoju, a nie centralizacji wokół kilku uczelni w kraju. Wyraził też nadzieję, że radosna uroczystość jest "zwiastunem powrotu do normalności w nauce i szkolnictwie wyższym, na naszych uczelniach i wszystkich miejscach w naszym kraju".

- Zachęcam państwa rektorów do otwartości na nowo, na studentów i na uczelniach, i w akademikach. Uczelniom potrzebne jest również odbudowanie wspólnoty akademickiej. To jest potrzebne i studentom, i profesorom, i nam wszystkim, i gospodarce - wskazał prof. Czarnek i dodał, że ma nadzieję, że za miesiąc studenci wypełnią mury uczelni.

Minister Czarnek przekazał rektorowi czek na dostosowanie budynku B Politechniki Bydgoskiej do wymogów przeciwpożarowych w wysokości 262 860 zł.

O  terminowe zakończenie procedur rządowych i prac legislacyjnych przy przekształceniu uczelni w politechnikę zabiegał minister Łukasz Schreiber, który podziękował wszystkim za działanie, które doprowadziło do dzisiejszej uroczystości. - Mam niezwykłą okazję zrobić to w imieniu nie tylko swoim, ale myślę, że wszystkich zgromadzonych parlamentarzystów wszystkich opcji, a to nie jest częsta sytuacja. Ale sprawa Politechniki Bydgoskiej połączyła nie tylko środowisko akademickie, nie tylko całą uczelnię, nie tylko miasto, ale też dwie izby parlamentu, wszystkie kluby parlamentarne, które głosowały za podjęciem tej decyzji, za tym, byśmy mogli się dzisiaj spotkać na inauguracji Politechniki Bydgoskiej – powiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.   - W historii tej uczelni skupia się cała historia naszego miasta. To była inicjatywy tych ludzi, którzy kochali Bydgoszcz, chcieli rozwoju akademickiej Bydgoszczy. Doszło do powołania wówczas Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej, później mieliśmy czas rozwoju, kiedy w latach 70. powołana została Akademia Techniczno-Rolnicza, później Uniwersytet Techniczno-Przyrodniczy. Piętnaście lat minęło od tego czasu, teraz znów zrobiono kolejny wielki krok – wskazał min. Schreiber.

Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz zwrócił uwagę, że przekształcenie Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Politechnikę Bydgoską to historyczny moment dla Bydgoszczy. - Polska oraz województwo kujawsko-pomorskie potrzebują inżynierów. Liczymy na to, że rozwój uczelni w najbliższych latach da owoce w postaci wykształconych przyszłych pokoleń. Ta inicjatywa to niezapomniane wydarzenia dla całego regionu, a szczególnie dla Bydgoszczy – podkreślił Bogdanowicz. Wojewoda przekazał Ministrowi Edukacji i Nauki oraz Rektorowi Politechniki Bydgoskiej statuetki, symbolizujące jedność województwa kujawsko-pomorskiego.

Minister Czarnek wręczył w imieniu Prezydenta RP najbardziej zasłużonym pracownikom uczelni Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi oraz Medale za Długoletnią Służbę oraz gratulował pracownikom uczelni nominacji na stopnie doktora i doktora habilitowanego.

Symboliczny charakter miało przekazanie nowego berła rektorskiego z herbem Politechniki Bydgoskiej. Uroczyście przekazano także sztandar najmłodszej politechniki w Polsce oraz sztandary poszczególnych jej wydziałów. Wysłuchano także premierowego wykonania hejnału PBŚ.

Po posiedzeniu Senatu odsłonięta została nowa nazwa uczelni. Instalacja o długości blisko 40-metrów, złożona z ponad 2-metrowych liter, stoi na głównym placu kampusu.

Oficjalne uroczystości zakończyło otwarcie specjalnej alei upamiętniającej wszystkich dotychczasowych rektorów największej uczelni technicznej województwa kujawsko-pomorskiego.