Dziś w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy miała miejsce uroczystość wręczenia powołań dyrektorom wydziałów. W ten sposób wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zaprezentował nową ekipę dyrektorów, która zarządzać będzie zespoloną rządową administracją wojewódzką. W uroczystości wzięli również udział wicewojewoda Józef Ramlau i dyrektor generalny K-PUW Paulina Wenderlich, która wręczyła akty powołania.

- Jest to nowa jakość, nowa zmiana. Zapowiadałem, że nie będzie rewolucji i to rewolucja nie jest – powiedział wojewoda Bogdanowicz, komentując przeprowadzone zmiany kadrowe w urzędzie wojewódzkim. Zmiany na stanowiskach kierowniczych urzędu przeprowadzone zostały na podstawie nowo uchwalonej przez parlament ustawy o służbie cywilnej.

- Praca w administracji to codzienne zmaganie z obowiązkami, ale też i zamiłowanie do pracy, przeświadczenie, że bierze się udział w czymś większym: w działalności na rzecz miasta, województwa czy całego kraju – powiedziała dyrektor generalna urzędu Paulina Wenderlich i zacytowała swojego nieżyjącego już profesora z Uniwersytetu Warszawskiego, którego określiła jako twórcę samorządu terytorialnego w naszym kraju – prof. Michała Kuleszę: – Dobre funkcjonowanie państwa zależy w znacznym stopniu od właściwego funkcjonowania administracji publicznej, a zwłaszcza przestrzegania norm etycznych przez urzędników. Nie wszytko bowiem da się unormować w ustawach… – mówiła Wenderlich.

Każdy z nowo powołanych dyrektorów otrzymał przypinkę ? orła.

Zmiany nastąpiły na stanowiskach dyrektorskich w pięciu wydziałach urzędu:

  • Infrastruktury i Rozwoju ? Krzysztofa Smoczyka (pozostanie w urzędzie na stanowisku głównego specjalisty w Wydziale Finansów i Budżetu) zastąpi Zygmunt Borkowski ? pracownik urzędu,
  • Zdrowia ? Agnieszkę Bańkowską (pozostanie w urzędzie na stanowisku głównego specjalisty w Wydziale Zdrowia) zastąpi Magdalena Daszkiewicz ? pracownik urzędu,
  • Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ? Lecha Wesołowskiego (emerytowany wojskowy – wygaszenie umowy w urzędzie) ? zastąpi Jakub Wawrzyniak,
  • Biurze Kadrowo-Organizacyjnym ? Izabelę Rosiak (wygaszenie umowy) zastąpi Justyna Tucholska – pracownik urzędu,
  • Biurze Wojewody – Tomasza Kubiaka (pozostaje w urzędzie na stanowisku głównego specjalisty w Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego) zastąpi Tomasz Łapicz.

W dwóch wydziałach dotychczasowi dyrektorzy przestaną pełnić swoje funkcje ze względu na planowane zmiany organizacyjne:

  • Biuro Obsługi Prawnej ? Małgorzata Połukard-Falkowska (wygaszenie umowy ? uprawnienia emerytalne) – planowane włączenie biura w strukturę innego wydziału,
  • Biuro Finansowo-Inwestycyjne ? Magdalena Kowalska (pozostaje w urzędzie na stanowisku głównego specjalisty w biurze) – planowane włączenie biura w strukturę innego wydziału.

Wakat w Wydziale Środowiska, Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie został obsadzony – od marca 2009 r. nie było dyrektora ? koordynatorem był Andrzej Baranowski.

W pięciu wydziałach dotychczasowi dyrektorzy dalej pełnić będą swoje funkcje:

  • Wydział Skarbu Państwa i Nieruchomości ? dyrektor Tadeusz Kotanowicz,
  • Wydział Finansów i Budżetu ? Grażyna Rutkowska i zastępca Iwona Wiśniewska,
  • Wydział Nadzoru i Kontroli ? Agnieszka Makara,
  • Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców ? Katarzyna Wesołowska,
  • Wydział Polityki Społecznej ? Dorota Hass.

W strukturach Urzędu funkcjonują również inne administracje nie podlegające nowo uchwalonej ustawie o służbie cywilnej, ale nie planuje się tutaj zmian tj. Państwowa Straż Łowiecka ? Aleksander Maćkowski, Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności – Aleksandra Poeplau, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego – Robert Cieszyński, a także Pełnomocnik ds. Informacji Niejawnych – Sławomir Rzepecki.

* * *

Nowi dyrektorzy urzędu:

  • Jakub Wawrzyniak, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. W latach 1993-2011 służył w policji, przechodząc wszystkie szczeble kariery zawodowej. W 2004 roku powołany został na stanowisko I zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Inowrocławiu. Od 2008 roku na stanowisku Komendanta Powiatowego Policji w Inowrocławiu. Ukończył studia zawodowe na kierunku administracja w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie oraz studia magisterskie na kierunku prawo na Uniwersytecie Wrocławskim. Służbę zakończył w stopniu młodszego inspektora policji.

  • Grażyna Rutkowska, dyrektor Wydziału Finansów i Budżetu. W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim zatrudniona od dnia 17 października 1994 roku. Zajmowała stanowiska od starszego inspektora, kierownika oddziału, aż do dyrektora Wydziału Finansów i Budżetu, którym była od dnia 24 listopada 2006 r.
  • Iwona Wiśniewska, zastępca dyrektora Wydziału Finansów i Budżetu. W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy zatrudniona od 1999 r. Od początku zatrudnienia pracuje w Wydziale Finansów i Budżetu. Zajmowała stanowiska: starszego inspektora, inspektora wojewódzkiego, kierownika oddziału, głównego księgowego budżetu wojewody, zastępca dyrektora Wydziału Finansów i Budżetu.
  • Zygmunt Borkowski, dyrektor Wydziału Infrastruktury i Rozwoju. W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy zatrudniony od połowy 2007 r. Zajmował stanowiska kierownika oddziału, starszego inspektora wojewódzkiego.
  • Agnieszka Makara, dyrektor Wydziału Nadzoru i Kontroli. Wykształcenie wyższe prawnicze, radca prawny. Urzędnik służby cywilnej, obecnie posiada V stopień służbowy. W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim zatrudniona od połowy 2004 r. Pracowała w Wydziale Prawnym i Nadzoru, Biurze Radców Prawnych, Wydziale Nadzoru i Kontroli. Zajmowała stanowiska inspektora wojewódzkiego, radcy prawnego, dyrektora Wydziału Nadzoru i Kontroli. Dyrektorem Wydziału Nadzoru i Kontroli od 6 października 2008 r.
  • Dorota Hass, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej. W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy zatrudniona od 1999 r. Pracowała w Wydziale Finansów i Budżetu oraz Wydziale Polityki Społecznej. Zajmowała stanowiska: starszego inspektora wojewódzkiego, kierownika oddziału oraz dyrektora Wydziału Polityki Społecznej (od 16 czerwca 2009 r.)
  • Tadeusz Kotanowicz, dyrektor Wydziału Skarbu Państwa i Nieruchomości. W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim zatrudniony od połowy 2003 r. Pracował w Wydziale Skarbu Państwa i Przekształceń Własnościowych na stanowisku zastępcy dyrektora, od 27 kwietnia 2009 do 22 lutego 2016 roku w Wydziale Skarbu Państwa i Nieruchomości na stanowisku dyrektora.
  • Katarzyna Wesołowska, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców. Urzędnik mianowany od 1 kwietnia 2009 roku, obecnie posiada V stopień służbowy. W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy zatrudniona od dnia 1 marca 1997 r. Przeszła wszystkie szczeble zatrudnienia w urzędzie od referenta, inspektora wojewódzkiego aż do dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców (od 20 maja 2003 roku do 22 lutego 2016).
  • Magdalena Daszkiewicz, dyrektor Wydziału Zdrowia ? Kujawsko-Pomorskiego Centrum Zdrowia Publicznego. W K-PUW zatrudniona od 10 kwietnia 2007 r. Od początku pracowała w Biurze Ochrony i Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, gdzie zajmowała stanowiska: starszy inspektor, inspektor wojewódzki.
  • Justyna Tucholska, dyrektor Biura Kadrowo-Organizacyjnego. W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim zatrudniona od 8 marca 1999 r. Pracowała na samodzielnych stanowiskach w Wydziale Organizacji, Kadr i Szkolenia, Biurze Dyrektora Generalnego, Audycie Wewnętrznym, Wydziale Nadzoru i Kontroli. Zajmowała stanowiska inspektora wojewódzkiego, starszego inspektora wojewódzkiego, kierownika oddziału kadr, płac i szkolenia.
  • Tomasz Łapicz, dyrektor Biura Wojewody. Prowadził działalność gospodarczą z zakresu doradztwa e-marketingu, reklamy, pracował w branży informatycznej. Od 2007 roku jest prezesem Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Murzynko. Jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Murzynku.