W poniedziałek, 10 grudnia, o godz. 18.00 w Bibliotece UKW (sala „Pamięć Bydgoszczan”, I piętro) nastąpi otwarcie wystawy fotografii Jerzego Riegla pt. "Kameralnie", połączone z prezentacją książki Wiesława Wierzbickiego pt. „Jerzy Riegel. Wystawy indywidualne fotografii 1969–2018”.

(...) Przez kilkadziesiąt lat aktywności twórczej Bydgoszcz była i pozostaje dla Jerzego Riegla ,,scenografią własnego wnętrza”, świadkiem upływu czasu i źródłem oczarowania. (...) Artysta odnajdował tu siebie, stając się organicznie złączony z tym czasem i miejscem.
Wielokrotnie fotografowane ulubione motywy kryją w sobie zawsze inny nastrój, inne doznania, ujmując swoją lakonicznością. (...) Różnorodne obrazy miasta tworzą poetycką panoramę przeszłości.
(...) Pytanie o rolę fotografika w dzisiejszych czasach, wydaje się być w tej sytuacji szczególnie zasadne. Jak umiejscowić twórczość tego artysty? Określenie „tradycjonalista”, po szeregu przewrotach estetycznych, nie ma już swojego stałego miejsca. A jednak, mimo wszystko, wypada ten zaszczytny tytuł przypisać Jerzemu Rieglowi.
Fotografik wyznaje zasadę artystycznej prostoty i zwięzłości. Zabieg ten polega na doborze przystępnych tematów, wystudiowanych kadrach i zrozumiałym przesłaniu. Kształtowana w ten sposób estetyka przyciąga widza. W refleksyjnych kompozycjach artysta szuka wyciszenia. Zdaje się nieustannie powtarzać: otwórzcie się na najprostsze piękno świata, a odkryjecie siebie samych w niezgłębionych pokładach własnej wrażliwości. Motywy zdjęć wprowadzają w stan wytchnienia. Odbiorca dostrzega oczywistości, które na ogół jawią się jako zbyt banalne, by uzmysłowić sobie ich niezwykłość. (...)
Miejskie pejzaże Jerzego Riegla kryją w sobie jakąś stateczność, upływ czasu ma tu inne odniesienie. Głęboki, melancholijny ton zdaje się być dominujący. Fotografie mogą działać jak przystanki w wyobraźni. (...) Uliczne krajobrazy, jakby powtórnie zobaczone za pomocą izohelii, stają się miejscami ,,odtworzonymi z pamięci”. (...) Kolejne doznania mogą już być naszą retrospekcją. (...)
Poetycki klimat prac Jerzego Riegla wprowadza widza w taką właśnie rzeczywistość, wypełnioną równowagą i spokojem, pojawiające się tu wzruszenie budzi pamięć i rozwija poczucie autentycznej obecności, opartej na przeżyciu i refleksji. (...)
Jacek Soliński

Jerzy Riegel urodził się 10 stycznia 1931 roku w Bydgoszczy. Jest poligrafem i artystą fotografikiem. W roku 1948 rozpoczął naukę w Publicznej Średniej Szkole Zawodowej nr 1 w Bydgoszczy. Jednocześnie, w latach 1948-1950, podjął naukę i pracę w Zakładach Graficznych przy ul. Jagiellońskiej 2 w Bydgoszczy. Należał do Sekcji Litochemigrafii. W 1950 roku uzyskał specjalizację zawodową fotochemigrafa (reprodukcja czarno-biała), a w roku 1965 zdobył dyplom mistrza z zakresu fotografii reprodukcyjnej offsetowej (reprodukcja barwna). W tym samym 1948 roku, Jerzy Riegel wykonał swoje pierwsze zdjęcie aparatem skrzynkowym Box firmy Agfa. Od tego momentu do dnia dzisiejszego zajmuje się fotografią. Od 1967 roku należy do Związku Polskich Artystów Fotografików i bierze udział w licznych plenerach i wystawach. Jako poligraf związany był przede wszystkim z Zakładami Graficznymi w Bydgoszczy, gdzie pracował w latach 1948-1962. W okresie 1962-1972 poszerzał umiejętności zawodowe
w Drukarni Kartograficznej Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy. W 1972 roku wrócił do Zakładów Graficznych i pracował tam aż do emerytury w 1988 roku. Artysta zorganizował ponad 90 wystaw indywidualnych w Polsce (m. in. Bydgoszcz, Gniezno, Toruń, Żnin, Piła, Kołobrzeg, Elbląg, Warszawa, Łódź, Zielona Góra, Lublin, Katowice, Kielce) i za granicą (Czechosłowacja – Czeski Cieszyn i Hawierzów, Rumunia – Pitesti, Bułgaria – Sofia, NRD – Magdeburg). Wziął udział w ponad 150 wystawach zbiorowych: środowiskowych, ogólnopolskich, międzynarodowych i zagranicznych. Jego prace znajdują się mi. in. w zbiorach Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego
w Toruniu, w urzędach i instytucjach kulturalnych oraz zbiorach prywatnych: Austrii, Bułgarii, Anglii, Niemczech, Francji, Szwecji, Włoszech, Kanadzie i Nowej Zelandii. W roku 1980 Jerzy Riegel otrzymał Złotą Odznakę Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Poligraficznego, w 1985 – Złotą Odznakę Zasłużonego Działacza „W służbie oświaty”. Od 1987 roku artysta posiada uprawnienia rzeczoznawcy dzieł sztuki współczesnej w zakresie fotografii, nadane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. W 1989 roku przyznano mu Złoty Krzyż Zasługi. W 2017 uhonorowany został srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a jego autograf upamiętniono w „Bydgoskiej Alei Autografów”.
Hanna Strychalska