1 marca, w Narodowe Święto Pamięci Żołnierzy Wyklętych, rocznicowe uroczystości w Bydgoszczy zorganizowały środowiska patriotyczne i narodowe.

Uroczystości rozpoczęły się od upamiętnienia miejsc związanych z Żołnierzami Wyklętymi, między innymi przez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Leszka Białego i na mogiłach bohaterów na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej.

W kościele oo. jezuitów przy placu Kościeleckich odprawiona została przez proboszcza ojca superiora Piotra Twardeckiego Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. Poprzedziła ją prelekcja, która przybliżyła zgromadzonym sylwetki patronów tegorocznych uroczystości: Henryka Sikę i Eugeniusza Torskiego. Po mszy poświęcone zostały brzozowe krzyże dla tegorocznych bohaterów.

Po modlitwie  kilku osobom zasłużonym osobom w dowód uznania za aktywność w utrwalaniu prawdy historycznej i propagowanie etosu Żołnierzy Wyklętych wręczone zostały przez kapitułę srebrne medale kpt. Romualda Rajsa “Burego”. Ks. Jarosław Wąsowicz powiedział, że chociaż kwestionowane były i są wartości, na których opierała się Polska, bohaterowie dzisiaj, tak jak w latach 40. i 50. wracają, żeby nas obudzić i pobudzić. - Naszym zadaniem jest wartości bronić i się do nich przyznawać, budować swoje życie na Chrystusowej Ewangelii - podkreślił ks. Wąsowicz.

Następnie spod kościoła oo. jezuitów uczestnicy uroczystości pomaszerowali pod obelisk przy Areszcie Śledczym przy Wałach Jagielońskich. Tam oddali hołd tym wszystkim, których tam więziono, katowano i mordowano.

Oficjalne uroczystości zakończyły się odśpiewaniem "Mazurka Dąbrowskiego".