Od dzisiaj działa pierwszy Punkt Szczepień Powszechnych w województwie kujawsko-pomorskim. Działa on w Fordonie na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym.

Dzisiaj od godz. 9.00 w Bydgoszczy rozpoczęły się szczepienia w pierwszym, pilotażowym Punkcie Szczepień Powszechnych w województwie kujawsko-pomorskim. Punkt znajduje się na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym przy ul. Kaliskiego 7. Na mieszkańców czeka pięć zespołów szczepiennych, a dzienna ilość zaczepionych może wynosić nawet 700 osób. W pierwszym dniu funkcjonowania punktu zaplanowano zaszczepienie ponad 100 chętnych. W każdym punkcie szczepień proces nadzorują: ratownik-pielęgniarka lub ratownik-fizjoterapeuta i lekarz nadzorujący.

Punkt powstał przy współpracy Miasta Bydgoszcz, UTP w Bydgoszczy oraz Przychodni Bajka. Na konferencji prasowej wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz, rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego prof. dr hab. inż. Marek Adamski i prezes Przychodni Bajka w Bydgoszczy Karol Jurkowski przedstawili szczegóły dotyczące realizacji programu szczepień przeciwko Covid-19 w regionie.

Do tej pory w regionie działały 323 punkty szczepień. To pierwszy z 28 zaplanowanych Punktów Szczepień Powszechnych. Celem powstania punktu było zwiększenia liczby miejsc szczepień, przyspieszenie całego procesu i zwiększenia dostępności. W tej chwili na Kujawach i Pomorzu zaszczepionych jest przeszło 440 tys. osób, z czego dwiema dawkami 110 tys. osób.

To jest 324. punkt. Dotychczasowe możliwości w województwie to 76 tys. szczepień tygodniowo. Potencjał ten, dzięki takim punktom, cały czas zwiększamy. Dzięki temu poprawia się sytuacja epidemiczna w województwie  – powiedział Mikołaj Bogdanowicz.

O procesie szczepienia opowiedziała zastępca prezydenta Iwona Waszkiewicz.

Za organizację punktu szczepień  w dużej mierze jest odpowiedzialne UTP. Rektor uczelni, prof. Marek Adamski podczas konferencji powiedział:  Dysponujemy dużą przestrzenią i jesteśmy gotowi podjąć dalszą współpracę. Położenie punktu szczepień jest bardzo dobre. Punkt jest tak zorganizowany, że jest dostępny także dla osób z niepełnosprawnością.

Rejestrować się można dwoma sposobami przez kanały krajowe: przez infolinie 989, przez Internetowe Konto Pacjenta i przez stronę pacjent.gov.pl.

Koszt zakupu szczepionek oraz ich podania finansowany jest z budżetu państwa. Za każde wykonane szczepienie podmiot medyczny, który podpisze z NFZ stosowną umowę, otrzyma 61 zł.