Wielkim sukcesem inżynierów z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy zakończył się  tegoroczny konkurs DRONIADA GZM2020 w Katowicach. Bydgoscy naukowcy z sukcesem przeprowadzili pierwszy w Polsce lot automatyczny drona online.

1 lipca zespół Koła Naukowego Sonda z dr. inż. Damianem Ledzińskim, mgr. inż. Sandrą Śmigiel, mgr. inż. Gracjanem Kątkiem, mgr inż. Karolem Hartwigiem i inż. Martą Gackowska w składzie jako pierwszy w Polsce dokonał zdalnego lotu dronem online z niewyobrażalnej jak do tej pory odległości - 333 km. Do wyczynu doszło podczas tegorocznego konkursu DRONIADA GZM2020 w Katowicach.

Dzięki wykorzystaniu chmury obliczeniowej i autorskiemu rozwiązaniu, całość lotu drona była bezpośrednio sterowana i kontrolowana zza biurka znajdującego się w budynku kampusu UTP w bydgoskim Fordonie. Dron został uruchomiony w Katowicach przez Dariusza Werschnera, prezesa Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych. Po starcie "stery dronu" przejęli bydgoscy naukowcy w Fordonie i wykonali trzykrotnie pełną misję nad lotniskiem. Maszynę kontrolował algorytm. Zastosowane rozwiązanie umożliwia lot dronem każdego typu opartym o kontroler lotu PIXHAWK.

Katowicki sukces zespołu z UTP umacnia pozycję bydgoskich naukowców w środowisku rozwijającym technologię pojazdów autonomicznych w Polsce. Ta innowacyjna technologia tworzona jest przez zespół  z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.