W Bydgoszczy trwa Walne Zebranie Sprawozdawcze Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych.
Doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych, którego gospodarzem w 2020 r. jest Kujawsko-Pomorski Oddział Terenow stowarzyszenia, odbywa się w sali konferencyjnej Przystani Bydgoszcz na Wyspie Młyńskiej, Bierze w nim udział 32 delegatów ze wszystkich województw. Delegaci będą głosować nad sprawozdaniami organów za 2019 rok oraz nad absolutoriami dla wybranych władz stowarzyszenia.
Zebranie poprzedził briefing prasowy. Wiceprezes zarządu stowarzyszenia Mateusz Puślecki poinformował, że PSPD jest jedną z największych organizacji hobbystycznych w kraju, zrzeszającą ponad 1400 osób we wszystkich regionach. Zajmuje się m.in. propagowaniem warzenia piwa domowymi metodami, edukacją nt. jakości i sensoryki piwa, kultywowaniem piwnej tradycji regionów Polski, kształceniem certyfikowanych sędziów i organizacją konkursów piw domowych.
Od 2018 r. organizuje także Festiwal Piwowarów Domowych - jedną z największych tego typu imprez na świecie. W tym roku, ze względu na obostrzenia stanu epidemii festiwal się nie odbędzie. Trzecia jego edycja zaplanowana jest na 2021 rok.
Prezes zarządu stowarzyszenia Artur Kamiński ocenił, że o piwie ciągle wiemy mniej niż o winie, a warzenie piwa jest tak proste jak gotowanie zupy. Szacować można, że w kraju jest ponad 30 tys. aktywnych piwowarów domowych, a liczba osób, które uwarzyły piwo przekroczyła 100 tysięcy. - Do jego produkcji używa się naturalnych surowców: słodu jęczmiennego lub pszenicznego, wody, chmielu i drożdży. Jest około 150 różnych stylów i piwo można dopasować do każdego smaku, pory roku, a nawet nastroju.
Warzenie piwa domowego to nie tylko męskie hobby, bo - jak się dowiedzieliśmy - 5% członków Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych to kobiety.