Specjalna sesja zgromadziła dowództwo POW, władze miasta, radnych i kombatantów. Pojawili się także goście z zewnątrz m. in. szef Sztabu Generalnego gen. broni Mieczysław Cieniuch.

W imieniu samorządu likwidowany okręg żegnali przewodniczący Rady Miasta Roman Jasiakiewicz i prezydent Rafał Bruski. – Bydgoszcz związała się z Pomorskim Okręgiem Wojskowym, tak samo jako POW związał się z Bydgoszczą – mówił prezydent. – Nawiązała się przyjaźń, ale przecież ta przyjaźń się nie kończy bo wy, żołnierze POW, nadal żołnierzami pozostajecie, nadal będziecie pełnić swoją służbę. I nawet jeśli nie będzie to służba w Bydgoszczy, to wierzę, że o Bydgoszczy będziecie pamiętać i że będą to wspomnienia jak najlepsze.

Za zasługi dla miasta wręczono Medale Prezydenta Bydgoszczy, które otrzymali: Pomorski Okręg Wojskowy, gen. bryg. Zygmunt Duleba, gen. broni Zbigniew Głowienka, gen. dyw. Leszek Chyła, gen. dyw. Tadeusz Bazydło, gen. broni Zbigniew Zalewski i gen. dyw. Zbigniew Blechman.

Obecny na sesji szef Sztabu Generalnego zapewnił, że mimo oficjalnej likwidacji POW Bydgoszcz pozostanie nadal jednym z najważniejszych ośrodków wojskowych w kraju. – Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych przejął funkcje obu okręgów, a jego siedziba jest właśnie w Bydgoszczy. Miasto otwiera się też na siły zbrojne innych państw – Sojuszu Północnoatlantyckiego, a w najbliższym czasie być może spoza sojuszu – stwierdził gen. Mieczysław Cieniuch.

Likwidowany decyzją resortu obrony narodowej Pomorski Okręg Wojskowy istniał od 1919 roku, kiedy po raz pierwszy utworzono Dowództwo Okręgu Generalnego Pomorze. Po wojnie funkcjonował przejściowo jako Okręg Wojskowy nr 2. Po reorganizacji w 1999 roku stał się jednym z dwóch okręgów na terenie Polski, obejmującym swoim zasięgiem 7 województw. W 2007 r. POW wszedł w skład nowej centralnej struktury WP – Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, którego siedzibę zlokalizowano w Bydgoszczy.