12 czerwca w Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) rozpoczęła się tegoroczna edycja Ćwiczenia Koalicyjnej Interoperacyjności Bojowej (CWIX). Do Bydgoszczy przyjechało ponad 1500 uczestników z 38 krajów. To największy CWIX w historii. Ćwiczenia potrwają dwa tygodnie.
Ćwiczenia Koalicyjnej Interoperacyjności Bojowej (CWIX) oficjalnie otworzyli generał brygady Ladislav Jung, zastępca dowódcy i szef Sztabu JFTC, oraz komandor Dieter Jahn, dyrektor CWIX, reprezentujący Sojusznicze Połączone Dowództwo ds. Transformacji.
- Centrum Szkolenia Sił Połączonych po raz kolejny z dumą wita was w Bydgoszczy nie tylko jako gospodarz ćwiczenia CWIX, ale również jako jego uczestnik, koordynator testów w domenie modelowania i symulacji - wskazał generał Jung podczas apelu otwierającego ćwiczenie. Generał podkreślił również znaczenie ćwiczenia CWIX dla NATO, a także wysiłek, jaki wiąże się z jego realizacją i przygotowaniem.
Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji organizuje w JFTC ćwiczenie CWIX, by stale podnosić poziom interoperacyjności pomiędzy systemami dowodzenia i nadzoru, i by budować wzajemne zaufanie. Wszystko po to, aby gdy zajdzie taka konieczność, Sojusz mógł działać jak jeden organizm. Dysponując nowoczesnym obiektem i zapleczem informatycznym, JFTC zapewnia najwyższej jakości wsparcie ćwiczenia, jest także idealnym miejscem do prowadzenia testów i eksperymentów. Właśnie dlatego już od dziewięciu lat CWIX odbywa się w JFTC, i będzie się tam odbywał również w przyszłości.
Samo ćwiczenie CWIX jest kulminacyjnym punktem dorocznego programu skupiającego się na testowaniu interoperacyjności. W swoim wystąpieniu dyrektor CWIX podkreślił rolę ćwiczenia, podczas którego wykonanych zostanie ponad 5000 testów dla ponad 300 systemów informatycznych i rozwiązań technicznych. - Wierzę głęboko, że tegoroczny CWIX będzie kolejnym wielkim sukcesem zarówno dla wszystkich zaangażowanych stron, jak i dla przyszłej interoperacyjności Sojuszu i państw partnerskich - powiedział komandor Jahn.
Tegoroczny CWIX jest największym jak dotąd wydarzeniem poświęconym interoperacyjności NATO – jest więcej uczestników, państw uczestniczących, konfiguracji testowych, przypadków weryfikacyjnych i eksperymentów. Przez najbliższe dwa tygodnie uczestnicy będą testować i doskonalić interoperacyjność, a także współpracę pomiędzy Sojuszem i państwami partnerskimi, stosując algorytm "próba-porażka-poprawka-kolejna próba".