Jakimi osiągnięciami, oprócz już przez nas omówionych, pochwalił się Rafał Bruski ?Gazecie Pomorskiej? w grudniu 2013, podsumowując trzy lata swojego urzędowania? Jego zdaniem, sukcesem jest poprawa jakości pracy urzędu, o czym świadczą nagrody i wyróżnienia dla UMB.

Prezydent wyliczył najważniejsze trofea: ?Między innymi: konkurs Eurocities Award, Bydgoszcz została nagrodzona za projekt ?The Mill Island: revitalisation with cooperation of various stakeholders? w kategorii współpraca; nagroda główna w konkursie na ?Najlepszą prezentację potencjału turystycznego w ramach Inauguracji Sezonu Turystycznego w woj. kujawsko-pomorskim?; tytuł Najlepszego Organizatora Imprez Sportowych w 2010 roku i Statuetka Championa oraz Tytuł przyznany w 76. Plebiscycie Przeglądu Sportowego i TVP, na podstawie sportowego zaangażowania miasta, skali i ilości realizowanych sportowych przedsięwzięć; tytuł ?Mecenas Polskiej Ekologii? w ramach Narodowego Konkursu Ekologicznego ?Przyjaźni Środowisku? organizowanego pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP; statuetka i dyplom “Prezydent – Lider, który wspiera MŚP? w programie “Samorząd, który wspiera MŚP?; zwycięstwo w prestiżowym konkursie EUROCITIES 2011 – Projektem Wyspa Młyńska: rewitalizacja z udziałem wielu partnerów (kategoria: współpraca); Bydgoszcz zwycięzcą The World Leisure International Innovation Prize 2012. Bydgoszcz laureatem konkursu The World Leisure Organization – Światowej Organizacji ds. Wypoczynku za aplikację pt. “Wyspa Młyńska?; Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich – Wybór Konsumentów za Wyspę Młyńską; Kryształów Przetargów Publicznych 2013 dla Urzędu Miasta Bydgoszczy, w kategorii III: Inwestycje z zakresu przebudowy lub budowy obiektów użyteczności publicznej lub rewitalizacji przestrzeni publicznej; Bydgoski Park Przemysłowo Technologiczny został uhonorowany nagrodą Top Technology Park of the Year.”

Ho, ho! Nawet międzynarodowe nagrody! Ciekawe, w jakim okresie Urząd Miasta Bydgoszczy zapracował na te dowody uznania? Zacznijmy od prestiżowego konkursu Eurocities Awards. Bydgoszcz była jego pierwszym polskim laureatem. Wcześniej zwycięzcami zostały takie miasta, jak Amsterdam, Glasgow, Barcelona czy Malaga. Bydgoszcz zwyciężyła w kategorii ?współpraca? z projektem ?Wyspa Młyńska: rewitalizacja z udziałem wielu partnerów?. Duża rzecz! Ale gdzie tu poprawa jakości?

Dlaczego Rafał Bruski uznał tę prestiżową nagrodę za dowód na to, że za jego prezydentury uległa poprawie jakość pracy Urzędu Miasta? Rewitalizacja Wyspy Młyńskiej odbyła się w czasie, gdy prezydentem Bydgoszczy był Konstanty Dombrowicz. Osiągnięcie ekipy Bruskiego polegało na wysłaniu aplikacji konkursowej do Genui. A kiedy Sebastian Chmarę przywiózł z Włoch statuetkę, prezydent Bruski urządził konferencję prasową na Wyspie Młyńskiej, żeby zademonstrować dumę z tej nagrody. W 2011 roku jeszcze nie twierdził, że to osiągnięcie jego ekipy, ale dwa lata później wpisał ją na listę swoich sukcesów.

Najważniejsze nagrody, jakie Bruski wyliczył na dowód poprawy jakości pracy urzędu, zostały przyznane za Wyspę Młyńską. Z jej powodu w 2012 roku znalazła się Bydgoszcz w gronie laureatów konkursu The World Leisure Organization (Światowej Organizacji ds. Wypoczynku), obok szkockiego Edynburga oraz kanadyjskiego Richmond. W październiku 2012 r. Wyspa Młyńska została zgłoszona do konkursu na najlepszy produkt turystyczny prezentowany podczas targów Tour-Salon w Poznaniu i Bydgoszcz otrzymała za nią Złoty Medal MTP. W 2013 roku Urząd Miasta Bydgoszczy otrzymał Kryształ Przetargów Publicznych za wykonanie rewitalizacji zdegradowanych terenów sportowych na terenie Wyspy Młyńskiej.

Nie wiedzieć czemu w zestawieniu Bruskiego te nagrody zostały sklonowane. Raz występują w wersji skróconej, innym razem rozszerzonej. Na początku zestawienia pojawiają się w wersji angielskojęzycznej, w dalszej części można o nich przeczytać w tłumaczeniu na język polski.

Ale nie tylko nagrodami za Wyspę Młyńską chwali się Bruski. Powodem do dumy jest zdobycie tytułu najlepszego organizatora imprez sportowych w 2010 roku w 76. Plebiscycie Przeglądu Sportowego i TVP. Statuetkę championa odebrał Bruski podczas Gali Mistrzów Sportu jako świeżo wybrany prezydent Bydgoszczy.

Właściwie powinien być wówczas czerwony z zakłopotania. Kilka tygodni wcześniej, podczas kampanii wyborczej, ostro krytykował związane ze sportem działania poprzedniego prezydenta. Tymczasem statuetka championa została przyznana Bydgoszczy na podstawie sportowego zaangażowania miasta, skali i ilości realizowanych przedsięwzięć sportowych.

Nie można winić ludzi za to, że się nie potrafią rumienić. Ale dlaczego zdobycie tytułu najlepszego organizatora imprez sportowych w 2010 roku wpisał Bruski na listę swoich osiągnięć?

Reasumując, kiedy prezydent Rafał Bruski używa słowa poprawa, nie chodzi o to, że coś zmieniło się na lepsze. Poprawa następuje w wyniku kreatywnego księgowania osiągnięć.