Spotkanie promocyjne prowadziła znana dziennikarka radiowa Katarzyna Rodziewicz. Opowiadała o tym, że jako dziennikarka towarzyszyła powstaniu Pracowni Dokumentacji, Popularyzacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego WOK-u, powstałego ponad 20 lat temu. Katarzyna Rodziewicz żartowała, że co roku zwiększała się waga wydawanych przez pracownię kolejnych zeszytów.
- Pięć pierwszych numerów, zostało zważonych i ważyło 1,8 kg ? mówiła Rodziewicz. – Kiedy było ich dziesięć, to osiągnęły wagę 5,30 kg. To jest dorobek o coraz większej wadze…
Początki działalności pracowni i wydawania zeszytów poświęconych zabytkom regionalnej kultury i sztuki wspominała Zofia Gaca.
- Bardzo ważne dla nas było przed laty wsparcie pana Macieja Obremskiego ? mówiła Zofia Gaca. – Mogliśmy zawsze na niego liczyć. Zawsze nas dopingował.
Lech Łbik, jeden z redaktorów ?Materiałów do dziejów kultury i sztuki Bydgoszczy i regionu? mówił natomiast o potrzebie lokalnego patriotyzmu i popularyzacji oraz nauczania historii lokalnej. – Właściwy model edukacji wymyślony został już w XVIII wieku ? mówił Łbik. – Najpierw uczyć historii lokalnej, potem regionalnej, krajowej, kontynentalnej i wreszcie światowej.
Podczas promocyjnego spotkania zabierali także głos autorzy i animatorzy pracowni WOK. Między innymi ? Leszek Skaza i Tomasz Sypniewski.
Publikacja WOK wydaje się cennym dziełem, popularyzującym dziedzictwo kulturowe Bydgoszczy i regionu.