- Edukacja na najwyższym poziomie to jest bardzo ważne, powiedziałbym, że jedno z najważniejszych zadań samorządu. Na sam program samorząd ma wpływ bardzo niewielki, natomiast na pewno ma olbrzymi wpływ na warunki nauczania, warunki pracy nauczycieli i na warunki pobytu uczniów w szkołach – powiedział Konstanty Dombrowicz, kandydat na prezydenta, dodając, że przekazywana przez rząd subwencja oświatowa nie pozwala na dobrym poziomie zorganizować świadczenia usług oświatowych i samorząd musi do nich wiele dopłacać. Wprowadzone w ostatnich czterech latach oszczędności w bydgoskiej oświacie Dombrowicz określił jako nieracjonalne. – Dość rujnowania edukacji! – apelował kandydat na prezydenta.

Porozumienie Dombrowicza uważa, że w placówkach, gdzie pozwalają na to warunki lokalowe, liczba uczniów w poszczególnych oddziałach powinna być mniejsza i w ten sposób będzie możliwość zapewnienia pełnego pensum nauczycielom, dla których obecnie brakuje godzin. Zapowiada, że nie będzie likwidacji kolejnych placówek oświatowych. Obecna sieć jest optymalna. Za priorytet traktować będzie promocję szkolnictwa zawodowego i współpracę z niepublicznymi szkołami zajmującymi się kształceniem zawodowym oraz Izbą Rzemieślniczą i innymi reprezentantami pracodawców.

Konstanty Dombrowicz obiecał również utworzenie specjalnego stypendium dla wszystkich uczniów o nazwie “tornistrowe”. Miałaby to być pomoc miasta rodzicom dzieci w wieku szkolnym, którzy ponoszą wydatki związane z nowym rokiem szkolnym. Często te kwoty sięgają kilkuset złotych na jednego ucznia – stąd propozycja pomocy ze strony miasta ? stypendia dla każdego ucznia na takie szkolne zakupy. Na konferencji nie określono wysokości tego stypendium. Uczniowie będą też mieli bezpłatny wstęp na imprezy kulturalne i sportowe, których organizatorem bądź współorganizatorem jest bydgoski samorząd. Obowiązywać ma także bezpłatny wstęp na baseny, lodowiska i stok narciarski w czasie ferii i wakacji. Kandydat na prezydenta zapowiedział też znalezienie pieniędzy w budżecie miasta na posiłki dla wszystkich uczniów. Wydawane byłyby każdemu bez sprawdzania majętności rodziców.

We wszystkich placówkach oświatowych ustanowione powinny być stanowiska wicedyrektorów, a stanowiska dyrektorów powierzane będą w uzasadnionych przypadkach na kolejną kadencję bez konkursów.

W konferencji Konstantemu Dombrowiczowi towarzyszyli kandydaci na radnych Lila Wiśniewska, była dyrektor Zespołu Szkół Gastronomicznych, Teresa Doczekalska, nauczycielka z 30-letnim stażem i Leszek Latosiński przez 18 lat pracownik i dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Bydgoszczy.