Z dużym odzewem spotkał się opublikowany przez nasz portal artykuł pt. ?Sprawny bat na niepełnosprawnych?, w którym Grzegorz Dudziński opisał sposób działania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Za przekroczenie o 14 dni wymaganych płatności (ZUS, podatki) spółdzielnie socjalne osób niepełnosprawnych karane są w wyjątkowo okrutny sposób. Muszą zwrócić wszelkie otrzymane wcześniej refundacje. Na ogół są to kwoty na tyle duże, że skutkują likwidacją spółdzielni, czyli likwidacją miejsc pracy osób niepełnosprawnych.
Gołym okiem widać, że mamy do czynienia z wylewaniem dziecka z kąpielą. Zamiast zdyscyplinować zalegające z płatnościami spółdzielnie socjalne PFRON ją unicestwia. Swój artykuł Grzegorz Dudziński zakończył słowami: ?Urzędnicy PFRON milczą w obawie o utratę własnych stołków. Sami zainteresowani, to jest osoby niepełnosprawne, milczą w obawie przed ewentualną reakcją PFRON. Kółko się zamyka.?
Zaklęty krąg niemożności postanowił przerwać poseł Tomasz Latos. W interpelacji w sprawie usprawnień w funkcjonowaniu spółdzielni socjalnych zadał minister rodziny, pracy i polityki społecznej dość proste pytanie: ?Czy istniejący przepis mówiący o tym, że ?jeżeli zwłoka z płatnością przekracza 14 dni, to refundacja już nie przysługuje?, można by zastąpić stwierdzeniem w rodzaju: ?PFRON może zażądać zwrotu refundacji w przypadku stwierdzenia braku płatności z umyślnej winy spółdzielcy/przedsiębiorcy??
Z niecierpliwością czekamy na odpowiedź minister Elżbiety Rafalskiej.