Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik, państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Wojciech Koper i komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej bryg.  Jacek Kaczmarek podsumowali podczas konferencji prasowej sytuację w oświacie w Kujawsko-Pomorskiem po 10 dniach nauki.

- W ostatnich tygodniach do kujawsko-pomorskich szkół trafiło przeszło 380 tys. litrów środków dezynfekcyjnych, przeszło 2,9 miliona maseczek oraz 3800 termometrów. To kilkadziesiąt tirów środków ochrony, które trafiły do naszego województwa. Dostarczenie takiej ilości materiałów było możliwe dzięki wzorowej współpracy z Państwową Strażą Pożarną. Dziękuję także dowódcom i żołnierzom 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, która od początku pandemii odgrywa bardzo ważną rolę – podsumował działania służb państwowych po rozpoczęciu roku szkolnego wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Bieżącą sytuację w szkołach regionu przedstawił kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik.  

- Dzisiaj mija dziesiąty dzień nowego roku szkolnego. Maksymalnie dziesięć dni trwa kwarantanna w naszym kraju. W związku z tym, po tych dziesięciu dniach, można już pokusić się o sformułowanie wniosków. Pierwszy wniosek jest taki, że decyzja o rozpoczęciu roku szkolnego w trybie stacjonarnym, to była dobra decyzja. Na 2320 szkół i placówek w województwie kujawsko-pomorskim obecnie tylko 6 ma ograniczone funkcjonowanie, 8 od początku roku  – mówił kurator. – Po drugie, błędne wydają się być przewidywania niektórych środowisk i niektórych osób, również tych z tytułami naukowymi, że na skutek wprowadzenia od 1 września nauczania stacjonarnego, gwałtownie wzrośnie liczba zakażeń w naszym kraju – dodał.

Państwowy wojewódzki inspektor sanitarny w Bydgoszczy Wojciech Koper wyraził przekonanie, że nauka w trybie stacjonarnym nie spowoduje wzrostu zakażeń. Zaapelował również o odpowiedzialność do rodziców.

- W naszym województwie na 16 wniosków o zmianę trybu nauczania stacjonarnego na model hybrydowy bądź zdalny, 5 zostało zaopiniowanych pozytywnie, 11 negatywnie – poinformował inspektor Wojciech Koper. - Pozytywnie mogą być zaopiniowane tylko te wnioski, które dotyczą sytuacji epidemiologicznej w danym powiecie - dodał Koper.

Kujawsko-pomorski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu bryg. Jacek Kaczmarek mówił o dostarczeniu środków ochrony do placówek oświatowych.

- Do komend powiatowych i miejskich trafiło 111 transportów. Przywieziono i rozdysponowano na placówki oświatowe ponad 1,1 mln maseczek, 300 tys. litrów płynu do dezynfekcji. Trafiło to do 1600 placówek. Przejechaliśmy łącznie 1100 kilometrów – wyliczył komendant.

Fot. Jacek Nowacki