Dzisiejsza Masa Krytyczna była inna niż wszystkie. Rowerzyści na miejsce zbiórki wyznaczyli Stary Rynek, ale trasa przejazdu była wytyczona inaczej niż dotąd. Uczestnicy stali się odkrywcami specyficznych miejsc na szlaku. – Od pewnego czasu w Bydgoszczy rodziła się koncepcja szlaku dziedzictwa poprzemysłowego, szlakiem wody, przemysłu i rzemiosła w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie turystyką przemysłową – mówił Adam Gajewski z Miejskiego Centrum Kultury. – Jesteście pionierami i wyposażymy was w specjalne koszulki, bo pionierzy to awangarda – stwierdził Gajewski, wyjaśniając, że uczestnicy Masy Krytycznej będą pierwszą zorganizowaną grupą, która wyruszy szlakiem poprzemysłowego dziedzictwa Bydgoszczy. – Cofamy się, w dzieje, najlepsze, twórcze lata Bydgoszczy. Wierzymy, że one ciągle trwają, ale patrzymy też, co było przed nami – dodał tuż przed wyjazdem peletonu.
I tak Przemysłowa Masa Krytyczna ? w ramach inauguracji bydgoskiej części szlaku przemysłowego: ?Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O? wyruszyła ze Starego Rynku. Trasa wiodła przy Spichrzach nad Brdą, Introligatornii przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, Muzeum Mydła i Historii Brudu, Warzelni Piwa, Fabryce Obrabiarek do Drewna, wzdłuż Kanału Bydgoskiego, Wieży Ciśnień oraz Gazowni Miejskiej. Przejazd został zakończymy na Wyspie Młyńskiej, gdzie w ramach Kina Konesera rowerzyści obejrzeli film ?Dzisiejsze czasy?.
Jutro – w sobotę, 27 września – rowerzyści spotkają się jeszcze raz i o godz. 13 wyruszą z Wyspy Młyńskiej do Exploseum DAG Fabrik Bromberg.
Więcej zdjęć: TUTAJ