We wtorek, 19 października, w sali kameralnej Opery Nova odbyło się otwarte spotkanie dziennikarzy z realizatorami najbliższej premiery – opery Wolfganga Amadeusza  Mozarta „Così fan tutte”. Premiera opery buffa wiedeńskiego klasyka na scenie bydgoskiej opery już w najbliższą sobotę.

Opera Così fan tutte, ossia La scuola degli amanti (Tak czynią wszystkie, albo szkoła kochanków)  została skomponowana jako ostatnia z  Mozartowskich oper buffa. Jest to jedno z ostatnich jego dzieł, stworzone w 1790 (na rok przed śmiercią) i trzecia opera, która powstała we współpracy z doskonałym librecistą Lorenzem da Pontem. Przebieranie i podszywanie się bohaterów pod różne postacie oraz  wątek niewierności zbliża Così fan tutte do Wesela Figara.

Dyrektor Opery Nova Maciej Figas powiedział podczas konferencji prasowej przed premierą, że przygotowania do niej odbyły się w nadzwyczajnych warunkach. Był to czas stanu epidemii. Próby były przerywane, wznawiane, a realizatorzy oraz artyści poddani zostali wyjątkowej próbie cierpliwości.

Reżyser spektaklu Paweł Szkotak stwierdził, że opera Mozarta jest nie tylko sztuką o miłości i uczuciach, wielkich emocjach, ale także o podwójnej zdradzie. - Opowiada też o wybaczeniu i przedstawia człowieka  z ogromną miłością w jego niedoskonałościach. I z poczuciem humoru. Muzykę czuje się w każdej chwili - podkreślił Szkotak, zapewniając, że bydgoska adaptacja opery jest realizacją i współczesną, i kostiumową.

Dawid Runtz, któremu powierzono kierownictwo muzyczne nad spektaklem,  ocenił, że dzieło Mozarta ukazuje wszystko to, co najlepsze z Włoch, czyli cantabile. - Jest  śpiewność, są znakomite melodie, geniusz Mozarta ujawnia się. Jego muzyka jest tak sugestywna, że gdybyśmy nie znali libretta, to bylibyśmy w stanie odczytać i zrozumieć, o jakich emocjach Mozart nam opowiada - powiedział Runtz.

Mariusz Napierała, autor scenografii stwierdził, że w jego koncepcji bogatą formę opery buffa należało przedstawić prostymi środkami. - Ażeby przy wielości różnych wartości, które pojawiają się w muzyce i inscenizacji, pokazać pewną stałość, po to, żeby podkreślić pewną niestałość, która jest w libretcie, a którą interpretuje oś czasu - wskazał Napierała.

Premierę przygotowali też znani z wielu realizacji w w bydgoskiej operze: Maciej Igielski - reżyseria świateł, Adam Keller - projekcje multimedialne, Henryk Wierzchoń – przygotowanie chóru, a także Agata Uchman - autorka kostiumów oraz Iwona Runowska - choreograf.

Cosi fan tutte. Premiera: 23.10.2021, godz.19.

Kolejne spektakle w Operze Nova:

  • 24.10. 2021 godz.18.
  • 26 i 27.10.2021 godz.19.

Fot. Jacek Nowacki