Prezydent Rafał Bruski oświadczył dzisiaj podczas konferencji prasowej online, że jest przerażony możliwością zawetowania budżetu Unii Europejskiej i wypowiedziami polityków Prawa i Sprawiedliwości, w tym wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Prezydent Bydgoszczy przedstawił prezentację multimedialną ukazującą korzyści, jakie Bydgoszcz i jej mieszkańcy odnieśli z członkostwa w UE. Prezydent zdecydował, że dzisiaj i jutro Trasa Uniwersytecka podświetlona zostanie w niebieskim unijnym kolorze.

Prezydent Rafał Bruski w opublikowanym dzisiaj online oświadczeniu wyliczył korzyści wynikające dla Bydgoszczy z członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Przeraziły go słowa polityków Prawa i Sprawiedliwości. Zaprezentował dwa cytaty.

"Nie przeceniajmy tych środków" - to komentarz europoseł Beaty Kempy przywołany przez Rafała Bruskiego odnoszący się do planu odbudowy Unii Europejskiej po pandemii i "Będziemy bronić naszej tożsamości, naszej wolności, suwerenności za wszelką cenę. Nie damy się terroryzować pieniędzmi. Nasza odpowiedź na te działania będzie jasna: nie" - to opinia Jarosława Kaczyńskiego na zapowiedź UE blokowania dotacji dla krajów, w których zdaniem UE,  nie przestrzega się praworządności.

- Przerażony jestem takimi sformułowaniami - oświadczył Rafał Bruski i przedstawił prezentację multimedialną ukazującą korzyści, jakie Bydgoszcz i jej mieszkańcy odnieśli z członkostwa w UE. Stwierdził, że Bydgoszcz otrzymała dotąd 3 mld zł i dzięki takiej wielkości pieniędzy mogły powstać: linia tramwajowa do Fordonu, spalarnia, Miejskie Centrum Kultury, infrastruktura techniczna w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym, linia tramwajowa do dworca PKP, Trasa Uniwersytecka i Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawiennicze. Rafał Bruski wskazał też, że dzięki UE realizowane są takie inwestycje jak: Młyny Rothera, rozbudowa Kujawskiej, Teatr Kameralny, budynek Muzeum Okręgowego przy ul. Gdańskiej 4. Prezydent Bydgoszczy podkreślił, że przytoczył tylko kluczowe przykłady. Dzięki wsparciu unijnemu korzyści odniosły uczelnie bydgoskie, czy też np. PKP, które wybudowały nowoczesny dworzec. - Unia Europejska (...) pozwala budować żłobki, organizować dodatkowe zajęcia dla szkół, dla uczniów, dla przedszkolaków. Finansuje usługi opiekuńcze, wspiera rynek pracy - wyliczał Bruski.

Rafał Bruski przestrzegał, że jeśli budżet UE zostanie zawetowany wiele inwestycji nie będzie zrealizowanych. Oświadczył, że jesteśmy za biedni, byśmy mogli sami realizować takie inwestycje. Wymienił m.in. rozbudowę ulicy Nakielskiej, termomodernizację szkół, rozbudowę trasy W-Z, zakup nowych tramwajów, rozbudowę układu drogowego wzdłuż ul. Solskiego, budowę i dalszą przebudowę kanalizacji deszczowej.

Prezydent Rafał Bruski powiedział też, że "doszły go głosy, że możemy stracić suwerenność". Z takim argumentem rozprawił się, wyjaśniając, czym jest suwerenność. Zadał sobie dwa pytania i odpowiedział na nie. - Czy nagle wejdą obce wojska do Polski? - Nie. Czy ktoś inny będzie sprawował rządy w Polsce niż Polacy? - Oczywiście, że nie.

- To są górnolotne słowa, które tak naprawdę dążą do jednego - do tego, aby bezkarnie można było w Polsce tworzyć prawo, zmieniać to prawo, aby zapewnić sobie bezkarność - tłumaczył Bruski. Jako przykład nieskutecznego reformowania podał 5-letnie zmiany, którym poddawany jest wymiar sprawiedliwości. Rafał Bruski wyraził przekonanie, że rozsądni Polacy będą wspierać tych, którzy zdecydują o tym, że jako Europejczycy będziemy mieli dostęp do środków unijnych.

Prezydent zdecydował, ze w dniach 22-23 listopada Trasa Uniwersytecka zostanie podświetlona w niebieskim unijnym kolorze.