Seniorze, jak umilić Tobie życie? - to niezwykle ważne, szczególnie w obecnej sytuacji, pytanie, doszli do wniosku bydgoscy urzędnicy. Dlatego stanie się hasłem przewodnim miejskiej diagnozy potrzeb i potencjału seniorów mieszkających w Bydgoszczy. Jej przeprowadzenie zlecone zostanie wyłanianemu obecnie w konkursie zespołowi badawczemu – profesjonalnym analitykom społecznym. Na oferty Urząd Miasta Bydgoszczy czeka do 14 kwietnia br.
Polska starzeje się w ekspresowym tempie. Katastrofa demograficzna pogłębia się z każdym rokiem, a trwający już ponad rok stan epidemii ten dramatyczny dla przyszłości stan pogłębia. W każdych kolejnych wyborach głos seniorów liczyć się będzie coraz bardziej i z tego powodu nie ma co się dziwić, że w demokratycznym społeczeństwie waga głosu seniorów będzie z roku na rok rosnąć.
Logika systemu prowadzić będzie też do tego, że w warunkach demokracji oczekiwań seniorów nie będzie można lekceważyć. Władze samorządowe, wyłanianie metodą demokratyczną, presji postulatów seniorów też nie unikną. Tym zapewne trzeba tłumaczyć pytanie, jakie postawili sobie miejscy urzędnicy: Seniorze, jak umilić Tobie życie?
By podejść do tego w sposób naukowy Urząd Miasta zleci przeprowadzenie specjalistycznego badania. Zadanie polegać będzie na opracowaniu metodyki, przeprowadzeniu badań i przygotowaniu diagnozy. Jej ustalenia pozwolą precyzyjnie określić krótkie i długofalowe cele w kształtowaniu miejskiej polityki senioralnej, tak, aby odpowiadała faktycznym potrzebom mieszkańców. Wnioski z ankiet stanowić będą także wytyczne dla wyborów działań podejmowanych przez organizacje pozarządowe, a wspieranych finansowo przez miasto.
Biuro Prasowe Ratusza tłumaczy też, że badanie przeprowadzane jest również w związku z trwającymi pracami inwestycyjnymi przy tworzeniu Bydgoskiego Centrum Seniora przy ul. Dworcowej 3, gdzie na blisko 250 metrach kwadratowych organizowane będę liczne wydarzenia, spotkania, szkolenia i wielopokoleniowe zabawy
W miejskim badaniu wypowiedzieć będzie się mógł każdy chętny bydgoski senior 60+. Ankieterzy zadbają dodatkowo, aby w opracowaniu uwzględnić głosy mieszkańców wszystkich osiedli.
"Dopiero profesjonalnie opracowana metoda naukowa sprawić może, że z indywidualnych opinii powstaje plan działania, odpowiadający potrzebom i oczekiwaniom wszystkich. Zawsze będzie to kompromis. Ale dzięki profesjonalnej diagnostyce społecznej nasze kompromisy mają szansę być optymalne i wspólne" - wyjaśnia sens i istotę przedsięwzięcia badawczego Biuro Prasowe Urzędu Miasta Bydgoszczy.