"Bydgoszcz stara się o otrzymanie dofinansowania na stworzenie strategii elektromobilności oraz zakup elektrobusów. To kolejny element budowy nowoczesnego miasta, które stawia na niskoemisyjny transport" - poinformował dzisiaj oficjalny portal miasta - bydgoszcz.pl.
Wielkim orędownikiem rozwoju elektromobilności w naszym kraju jest premier Mateusz Morawiecki. W celu wsparcia tego rodzaju technologii i jej rozwoju w naszym kraju 16 marca 2017 r. polski rząd przyjął Plan Rozwoju Elektromobilności, a 22 lutego 2018 roku weszła w życie specjalna ustawa o elektromobilności. W związku z tym, że rozwój elektromobilności wspierany będzie ze środków publicznych również Bydgoszcz przygotowuje się do stworzenia Strategii Elektromobilności.
Taka strategia będzie odpowiadać planowanemu przez miasto rozwojowi niskoemisyjnego transportu. Dzięki zgodzie Rady Miasta, Bydgoszcz weźmie udział w konkursie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Zakłada on dofinansowanie przedsięwzięć dotyczących transportu niskoemisyjnego. W przypadku Bydgoszczy środki te zostaną przeznaczone na stworzenie Strategii Elektromobilności.
Bydgoszcz stara się też rozszerzyć swoją flotę pojazdów komunikacji publicznej o autobusy zeroemisyjne. W tym celu nasze miasto zdecydowało się wziąć udział w konkursie na rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach. Jest on organizowany przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Bydgoszcz będzie starać się o dofinansowanie zakupu 8 autobusów elektrycznych.
Nasz miasto uczestniczy również w projekcie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, który ma przyczynić się do pojawienia innowacyjnych autobusów elektrycznych. Aktualnie NCBR opracowuje prototyp takiego nowoczesnego pojazdu. Po przejściu testów bezpieczeństwa miasto będzie miało możliwość nabycia tych pojazdów. Na ich zakup przewidziane jest 60% zewnętrzne dofinansowanie. W ramach projektu przewiduje się kupno 5 innowacyjnych elektrobusów z możliwością zakupu dodatkowych 25 pojazdów.
W Bydgoszczy zarejestrowanych jest około 260 tysięcy pojazdów. W tej puli znajduje się jedynie 700 samochodów hybrydowych i 28 elektrycznych. Samochody elektryczne są zeroemisyjne i napędzane wyłącznie poprzez energię z akumulatora. Natomiast samochody hybrydowe są wyposażone zarówno w silnik spalinowy, jaki i akumulator elektryczny.
/Źródło: www.bydgoszcz.pl/