Program 5/6 to pomysł wcielony w życie przez prezydenta Rafała Bruskiego trzy lata temu. Jest on adresowany do rad osiedli, które proszone są o wskazanie na co w roku budżetowym ma zostać wydatkowane 5 mln zł, specjalnie na ten cel zarezerwowane w budżecie miasta. Te 5 mln dzielone będzie proporcjonalnie na 6 okręgów wyborczych, na które podzielona jest Bydgoszcz w wyborach do Rady Miasta. Aby do podziału doszło, najpierw mieszkańcy zgłaszają, jakie inwestycje powinny być zrealizowane na ich osiedlu. W tym roku tę fazę mamy już za sobą. Zgłoszonych zostało przez mieszkańców 300 projektów, ale po ich weryfikacji przez służby prezydenta, do wyborów, przed którymi oto stajemy, skierowanych zostało 160. Weryfikacja polegała na tym, że Miejska Pracownia Urbanistyczna, Wydział Mienia i Geodezji, Wydział Inwestycji Miasta, Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, musiały przeanalizować wszystkie zgłoszone przez mieszkańców zadania do wykonania pod kątem ich zgodności z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, wykonalności pod względem technicznym i własności terenu. Po weryfikacji, od poniedziałku, 20 października możemy już głosować na 160 projektów dostępnych w aplikacji internetowej bądź wskazać swoją inwestycję tradycyjną pocztą.
- Podstawowy cel to włączenie mieszkańców do procesów decyzyjnych. Zdaję sobie sprawę, że to nie są wielkie sprawy, ale z punktu widzenia miasta – z punktu widzenia poszczególnych osób, czy środowisk jak najbardziej – powiedział Rafał Bruski i poinformował, że zgłoszone projekty dotyczą głównie modernizacji placówek oświatowych, elewacji, ogrodzeń, placów zabaw, doposażenia monitoringu, modernizacji dróg, chodników, siłowni, fitness, oświetlenia, wybiegów dla psów.
Teraz terminarz wyborów jest następujący:
- 20 października ? 2 listopada: wybory zadań (aplikacja internetowa i głosy kierowane listownie),
- 3 listopada: publikacja wyników głosowania na stronie internetowej Miasta,
- 3 ? 6 listopada: zebranie uchwał z rad osiedli, wskazujących projekty do realizacji
- wprowadzenie wybranych i uchwalonych przez rady osiedli projektów zadań do budżetu miasta na 2015 rok podczas listopadowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy.
Każdy z mieszkańców – identyfikowany swoim nr PESEL – podobnie jak w każdych wyborach, może oddać tylko 1 głos na wybrane przez siebie zadanie. By zagłosować przez internet trzeba po prostu wejść na stronę internetową miasta w zakładkę Budżet Obywatelski (zakładka ?Budżet Obywatelski ? program 5/6? na www.bydgoszcz.pl) i po zalogowaniu się, kliknąć na wytłuszczone ?Głosuj?. Osoby nie posiadające dostępu do poczty elektronicznej mogą zagłosować drogą korespondencyjną. Należy wypełnić specjalnie przygotowaną kartkę, podając swoje imię, nazwisko i nr PESEL oraz wskazać nazwę zadania. Tak wypełnioną kartkę trzeba przesłać na adres Urzędu Miasta Bydgoszczy (85-130 Bydgoszcz, ul. Grudziądzka 9-15) z dopiskiem: ?Budżet Obywatelski ? Program 5/6?.
Jak przed wyborami 16 listopada będzie przeprowadzona kampania informacyjna. Prezydent planuje dotrzeć do każdego mieszkańca z ulotką informacyjną z listą głosowanych projektów z podziałem na okręgi.
Wybierać będziemy mogli w zależności od zamieszkiwanego przez nas okręgu wyborczego. W pierwszym okręgu wyborczym będziemy mogli głosować na 1 spośród 32 zgłoszonych wniosków, w drugim spośród 26, w trzecim spośród 24, w czwartym również spośród 24, w piątym spośród tylko 10, w szóstym spośród 44.
I tak po podliczeniu głosów zwycięskie projekty – po ich dopasowaniu do nominalnych możliwości finansowych poszczególnych osiedli, przyjęte uchwałami poszczególnych rad osiedli – zostaną wprowadzone do projektu budżetu miasta na 2015 rok, a po jego uchwaleniu przez nowo wybraną Radę Miasta prezydent Rafał Bruski będzie mógł je zrealizować.
Co będzie, gdy prezydentem nie zostanie Rafał Bruski, nie wiadomo. Wszak program 5/6 jest jego autorskim pomysłem.