Na wystawie galeria zaprezentuje około 250 dzieł z zakresu malarstwa i rysunku począwszy od lat 60. aż po realizacje najnowsze. Bazą wystawy są cykle malarskie: ?Wielka wojna?, ?Figury?, ?Stoły (dom)”, ?Pejzaż?, ?Kolekcje?, ?Podróż?, ?Epitafia?, ?Prawdziwy obraz twierdzy kłodzkiej”, ?Wiersze” (z największą ilościowo serią ?Czeskie wiersze”), ?W kratkę”. Dość często przenikają się one, łącząc zarówno ideowe jak i stylistyczne cechy.
Paweł Lewandowski Palle, kurator wystawy, tak opisuje jego twórczość: Malarstwo Klimczaka-Dobrzanieckiego odnosi się do czegoś autentycznego i ważnego, posiada jakość. Jego obrazy są piękne i kompletne. Ich siła, jeśli to nie tylko moja nie do wytłumaczenia fascynacja, ma moc przenoszenia we wspomnienia. Namalował ileś obrazów, które wzruszają i poruszają. Czyż to nie jest właśnie siła malarstwa? Jest kolor, forma, treść, są poparte warsztatem wartości rudymentarne, i to wszystko jest indywidualne.
Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki – ur. 19 maja 1946 r. w Prudniku. Studiował na Wydziale Ceramiki i Szkła, a następnie (po reorganizacji struktury uczelni w 1968 r.) na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby ze Studium Ceramiki i Szkła w PWSSP we Wrocławiu w latach 1965-1971. Od 1971 r. asystent w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. E. Gepperta, a po jego przejściu na emeryturę w 1973 r. – prof. Stanisława Rodzińskiego. Od 1981 r. samodzielnie prowadzi Pracownię Rysunku i Malarstwa, a od 1993 roku pracownię dyplomującą. W 1994 r. uzyskał tytuł naukowy profesora. Jest profesorem zwyczajnym. Od 2009 roku prowadzi Pracownię Malarstwa we wrocławskiej ASP. W latach 1997-2011 prowadził Pracownię Malarstwa i Rysunku na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Promotor kilkudziesięciu prac magisterskich z zakresu malarstwa. Był rektorem macierzystej uczelni w latach 1990-1993. Zajmuje się malarstwem: sztalugowym i ściennym (realizacje we Wrocławiu, Oławie i Polanicy-Zdroju), rysunkiem oraz projektowaniem graficznym (plakat i ilustracja książkowa). Autor ok. 80 wystaw indywidualnych, uczestnik ok. 200 wystaw zbiorowych – w Polsce i za granicą.
Wystawa czynna do 19 czerwca br.