W Centrum Kongresowym Opery Nova odbywa się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Wyzwania dla bezpieczeństwa państwa w aspekcie zmieniającego się środowiska geopolitycznego”.
Zasadniczym celem konferencji jest ewaluacja aktualnych uwarunkowań bezpieczeństwa państwa w świetle dynamicznie zmieniającego się środowiska bezpieczeństwa. Pozwoli to na właściwą identyfikację współczesnych zagrożeń, oceni odporność państwa na te wyzwania oraz wypracuje wnioski dla udoskonalenia systemu bezpieczeństwa narodowego, w tym modernizacji i rozwoju Sił Zbrojnych RP.
Wykład wprowadzający nt. Wir cyfrowych stymulacji jako zagrożenia bezpieczeństwa państwa wygłosił prof. Andrzej Zybertowicz, doradca Prezydenta RP.
- Jeśli chodzi o zagrożenia bieżące, jesteśmy bezpieczni. NATO obudziło się z drzemki, która trwała do agresji rosyjskiej na Ukrainie. W Polsce i na całej flance wschodniej NATO są oddziały amerykańskie i innych krajów Sojuszu i z tego punktu widzenia jesteśmy bezpieczni. Natomiast dynamicznie trwa wyścig technologiczny, trwają przygotowania do cyfrowego wyścigu zbrojeń. Na tym odcinku grozi nam perspektywa neokolonializmu cyfrowego, jeśli w bardzo szybkim tempie nie zbudujemy instytucji i kadr, które będą śledziły najnowsze trendy technologiczne i potrafiły z nich korzystać, albo przeciwdziałać tym trendom, które są dla naszego kraju niebezpieczne - mówił podczas prasowego briefingu prof. Zybertowicz. Doradca prezydenta Andrzeja Dudy skomentował też sytuację na Morzu Azowskim. - Konflikt wokół Morza Azowskiego ma cechy kontrolowanej eskalacji z obu stron. Stan wojenny na Ukrainie ogłoszony został tylko na 30 dni w niektórych rejonach kraju. Z drugiej strony, Rosja nie podjęła działań, które by zintensyfikowały wymianę ognia w strefach przygranicznych. z tego powodu sytuacja nie rozwija się w niepokojącym kierunku. Konflikt może być korzystny dla Polski, bo uświadamia, jak nieobliczalnym i agresywnym partnerem jest przywódca Rosji - powiedział prof. Zybertowicz.
Zdaniem prof. Zybertowicza pomysł tworzenia europejskich sił zbrojnych ma dwa minusy. Pierwszy, UE nie będzie utworzyć ich szybko, a po drugie, jego inspiracja wynika z niezdolności do porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi. Rozsądniejsze byłoby dofinansowanie wysiłku obronnego kluczowych państw UE w ramach NATO. NATO jest w stanie reagować na zagrożenia, a jak pokazują bieżące wydarzenia UE nie radzi sobie z kryzysem euro, z kryzysem migracyjnym, z kryzysem populizmu.
W konferencji udział biorą m.in. gen. Dariusz Ryczkowski, zastępca Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Organizatorami konferencji, która potrwa do jutra, są Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych oraz Akademia Marynarki Wojennej, przy współudziale wszystkich uczelni wojskowych oraz wybranych uczelni cywilnych, w tym: Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetów Poznańskiego, Szczecińskiego i Łódzkiego. Patronat nad konferencją objęli m.in.: Minister Obrony Narodowej, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Szef Sztabu Generalnego WP, Wojewoda Kujawsko-Pomorski.