Podczas ostatniej (18 grudnia) sesji, Rada Miasta Bydgoszczy zdecydowała, że jedna z ulic w Fordonie będzie nosiła imię profesora Zbigniewa Mackiewicza, wybitnego chirurga, współtwórcy Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera, inicjatora odbudowy Fontanny Potop. Natomiast patronem bulwaru znajdującego się na lewym brzegu Brdy na odcinku między ulicą Bernardyńską a aleją Stefana Kardynała Wyszyńskiego będzie Leon Janta-Połczyński.

Z wnioskiem o uhonorowanie Leona Janty-Połczyńskiego wystąpił Andrzej Kobiak, senator RP, a Zespół ds. Nazewnictwa Miejskiego zaproponował nadanie jego imienia bulwarowi znajdującemu się wzdłuż lewego rzeki Brdy na odcinku między ul. Bernardyńską i aleją Stefana Kardynała Wyszyńskiego (od strony ulic Jagiellońskiej). Bydgoscy radni (18 grudnia) na sesji Rady Miasta zagłosowali za realizację tego pomysłu.

Jednogłośnie też bydgoska rada ustanowiła prof. Zygmunta Mackiewicza patronem jednej z ulic Fordonu prof. Usytuowana jest ona między ulicami Zenona Frydrychowicza i Władysława Żemojtela.

Profesor Zygmunt Mackiewicz urodził się w 1931 roku na Litwie, zmarł w październiku 2015 roku w Bydgoszczy. Studia skończył na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Poznaniu. W 1987 roku został profesorem nadzwyczajnym Akademii Medycznej w Bydgoszczy, dziesięć lat później uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Pracował w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej i Naczyń Akademii Medycznej w Bydgoszczy, przez ponad 20 lat był jej szefem. Udzielał się m.in. w Towarzystwie Chirurgów Polskich, był pierwszym i wieloletnim przewodniczącym Stowarzyszenia Odbudowy Fontanny Potop. Przez wiele lat związany był z Akademią Medyczną w Poznaniu. W 1977 r. został pracownikiem Akademii Medycznej w Gdańsku, gdzie objął kierownictwo Kliniki Chirurgii w filii w Bydgoszczy. To m.in. dzięki jego staraniom filia została przekształcona w zamiejscowy Wydział Lekarski, a w 1984 r. w Akademię Medyczną im. Ludwika Rydygiera. Przez ponad dwadzieścia lat kierował Kliniką Chirurgii Ogólnej i Naczyń Akademii Medycznej w Bydgoszczy. 

W latach 1997-1999 prezes Towarzystwa Chirurgów Polskich.

Z inicjatywy prof. Zygmunta Mackiewicza w Bydgoszczy odbudowana została fontanna Potop. W kwietniu 2016 roku w alei Ossolińskich posadzony został dąb imienia profesora. 15 maja 2016 roku w parku Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy odbyło się uroczyste odsłonięcie Ławeczki Profesora Zygmunta Mackiewicza. 

--------------

Leon Janta-Połczyński będzie patronem fragmentu bulwarów nad Brdą – tak zadecydowali radni na ostatniej (18 grudnia) sesji Rady Miasta. Imieniem działacza społecznego, którego rola w historii Bydgoszczy jest znacząca, nazwany zostanie odcinek nabrzeży od ul. Bernardyńskiej do Alei Stefana Wyszyńskiego.

Leon Janta – Połczyński urodził się 25 maja 1867 w Wysokiej k. Tucholi. Ukończył gimnazjum w Chojnicach, następnie studia ekonomiczne i prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na uniwersytetach w Berlinie, Paryżu oraz Jenie, gdzie w roku 1890 uzyskał stopień doktora praw. Po powrocie w rodzinne strony zajął się organizacją działalności gospodarczej, oświatowej i politycznej. Podczas I wojny światowej utrzymywał kontakty z działaczami niepodległościowymi w Wielkopolsce. W listopadzie 1918 wszedł w skład Powiatowej Rady Ludowej w Tucholi, a w grudniu - Polskiego Sejmu Dzielnicowego w Poznaniu. Jako członek Rady Narodowej byłego zaboru pruskiego i delegat rządu RP był ekspertem w sprawie przynależności Pomorza do Polski i wchodził w skład delegacji na konferencję pokojową w Paryżu.

Dzięki działaniom dyplomatycznym Janty-Połczyńskiego, jego osobistym relacjom z dyplomatami amerykańskimi, w ostatecznym raporcie główne kryterium granicy pomiędzy Polską a Niemcami, jakim miała być liczba mieszkańców danej narodowości, rozszerzono o poczucie patriotyzmu grup narodowościowych, ich siły ekonomicznej, przywiązania do kultury. Ta poprawka umożliwiła przypisanie Bydgoszczy do Polski.

8 października 1919 Leon Janta-Połczyński został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie b. Dzielnicy Pruskiej w Poznaniu. To właśnie z tytułu pełnienia tej funkcji, 22 stycznia o przyjechał do Bydgoszczy wraz z gen. Józefem Dowbor-Muśnickim, dowódcą Sił Zbrojnych Polskich w byłym zaborze pruskim oraz oficerami Ententy. Na Starym Rynku dokonał oficjalnego przyłączenia Bydgoszczy do Polski. 

Leon Janta-Polczyński później jeszcze wielokrotnie gościł w Bydgoszczy. W czasie II wojny światowej ukrywał się współpracując z Delegaturą Rządu na Kraj. Po II wojnie, w wyniku reformy rolnej utracił majątek i zamieszkał wraz z żoną w Gnieźnie, a następnie w Poznaniu. W 1948 objął funkcję kustosza w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. W 1958 w wieku 91 lat przeszedł na emeryturę. Ostatnie lata życia poświęcił na pisanie pamiętników i zbieranie dokumentów historycznych.

Zmarł 20 lipca 1961 w Poznaniu. Pochowany został pierwotnie na poznańskim cmentarzu Górczyńskim, natomiast od 1985 roku prochy ministra i jego małżonki spoczywają w grobowcu rodzinnym w Raciążu.

/Źródło: bydgoszcz.pl/