Już 16 maja rusza kolejna odsłona Europejskiej Nocy Muzeów. Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy jak co roku w tę wyjątkową noc zorganizowało szereg atrakcji. Odwiedź wystawy oraz weź udział w warsztatach i wydarzeniach towarzyszących. Wszystkie obiekty muzealne będą czynne w godzinach od 17.00 do 1.00, z wyjątkiem Exploseum, do którego zapraszamy w godz. od 17.00 do 20.00. Wstęp wolny.
PROGRAM:
Spichrze na Brdą, ul. Grodzka 7-11
- 17.00 ? 20.00 “Odszyfruj Bydgoszcz” ? gra turystyczna poświęcona Marianowi Rejewskiemu.
Pobierz formularz gry, który umieszczony zostanie o godzinie 17.00 na ekspozycji “Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy”. Rozwiąż poprawnie zadania, a wypełniony kupon wrzuć do skrzynki umieszczonej w namiocie (amfiteatr) do godziny 20.00. Na 10 osób, które wpiszą poprawne hasło będą czekać upominki. Losowanie odbędzie się o godzinie 20:15 w amfiteatrze Spichrzy nad Brdą. - 17.00 ? 20.00 “Komiksowa kreska” ? warsztaty komiksu i ilustracji, na których stworzysz własną historię obrazkową.
- 17.00 ? 23.00 “W komiksowym świecie” ? przed Spichrzami nad Brdą będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Tytusem, Romkiem i A?Tomkiem!
- 17.00 ? 1.00 “Bydgoszcz na starej fotografii” ? wystawa plenerowa posterowa
- 18.00 Kulturalnie wieczorową porą
“Stefan Gierowski. Malowanie dziesięciorga przykazań”
Prezentacja prac jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich artystów.
- 20.00 ? 23.00 “W krzywym zwierciadle” ? Tylko tej nocy? o Nocy Muzeów Jarosław “Jaro” Wojtasiński z przymrużeniem oka.
- 22.00 Kulturalnie wieczorową porą
“Historie obrazkowe. Osiem dekad polskiego komiksu” ? oprowadzanie po wystawie
- 23.00 Kulturalnie wieczorową porą
“Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy” ? opowieść o historii Bydgoszczy w blasku księżyca.
Zbiory Archeologiczne, ul. Mennica 2
- 17.00 ? 19.00 “Tajniki heraldyki” ? zaprojektuj własny herb! Warsztaty średniowiecznego iluminatorstwa i heraldyki (plener)
- 17.00 ? 22.00 “Stanowisko kata i tortur średniowiecznych” ? czy wiesz jak wyglądało stanowisko pracy kata? Przyjdź i sprawdź jakimi narzędziami kaźni i kary posługiwano się przed wiekami (plener)
- 18.00 Kulturalnie wieczorową porą
“Od łowcy reniferów do średniowiecznego chłopa. Interaktywna opowieść o ludach zamieszkujących pogranicze wielkopolsko-pomorskie przed wiekami” ? tego wieczoru nikt nie może się nudzić. Zapraszamy całe rodziny do podróży w czasie.
- 22.00 Kulturalnie wieczorową porą
Czy wiesz po czym chodzisz? ? odwiedź naszą wystawę, a dowiesz się jak wyglądała “Bydgoszcz późnośredniowieczna i nowożytna w świetle źródeł archeologicznych” (Piwnica Białego Spichrza)
Europejskie Centrum Pieniądza, ul. Mennica 4
- 17.00 ? 22.00 “Być jak konserwator” ? jeśli jesteś ciekaw, jakie umiejętności plastyczne przydają się w pracy konserwatora odwiedź nas. Sprawdź swoje zdolności i cierpliwość jako kopista. Pokaz prac z prezentacją technik malarskich odbędzie się na ekspozycji Wyspa Młyńska ? historia i teraźniejszość w przyziemiu Europejskiego Centrum Pieniądza.
- 17.00 ? 22.00 “Osada średniowieczna” ? odtwarzamy dawne warsztaty rzemieślników! Tylko w Noc Muzeów: stanowisko kowalskie, pokazy składania kolczugi, praca na krośnie tkackim oraz wyrób świec (plener)
- 17.00 ? 22.00 “Obóz rycerstwa średniowiecznego” ? Szlachetny mężu! Tylko tu zgłębisz sztukę władania orężem pod okiem doświadczonego instruktora (plener)
Zapraszamy do obozu rycerskiego, gdzie o godzinie 18.00 i 20.00 (od strony Międzywodzia) odbędzie się pokaz walk oraz musztry średniowiecznej lekkiej piechoty. - 19.00 Wernisaż Dzieje Pieniądza. Średniowiecze.
Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego odkrywania historii. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane funkcje pieniądza w okresie średniowiecza, w kontekście pielgrzymek z krajów europejskich do sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela. - 21.00 Kulturalnie wieczorową porą
“Dzieje pieniądza. Średniowiecze” ? pierwsze kuratorskie oprowadzanie po ekspozycji. Musisz tu być!
- 23.00 Kulturalnie wieczorową porą
“Mennica bydgoska” ? czy wiesz, że na Wyspie Młyńskiej na miejscu obecnie istniejącego budynku Europejskiego Centrum Pieniądza znajdowała się Mennica Bydgoska, w której już w latach 1594-1688 bito monety i medale? Dowiedz się więcej, przychodząc na muzealne oprowadzanie po wystawie.
Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8
- 17.00 ? 20.00 “Sztuka z metra” ? zapraszamy dzieci do tworzenia wspólnego kilkumetrowego dzieła. Efekt prac, będzie można podziwiać z Wyspy Młyńskiej tuż po godzinie 20.00, patrząc na klatkę schodową Galerii Sztuki Nowoczesnej.
- 17.00 ? 1.00 “Obecni w kulturze ? projekt partycypacyjny” ? wyjątkowy pokaz jednego eksponatu (antresola)
- 17.00 ? 01.00 “Muzeum Utracone” ? prezentacja filmu o utraconych dziełach sztuki. Projekt Fundacji Sztuki Ad Artis (antresola)
- 20.00 ? Kulturalnie wieczorową porą
Kuratorskie oprowadzanie po wystawie “Kolekcja polskiego, współczesnego malarstwa i grafiki im. Tadeusza Brzozowskiego Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy”, na którym zaprezentowane zostaną dzieła wybitnych polskich artystów. - 21.00 Kulturalnie wieczorową porą
“Galeria Sztuki Nowoczesnej” ? jeśli ciekawi cię sztuka polska XX i XXI w., przyjdź do muzeum! W programie interaktywne oprowadzanie.
Dom Leona Wyczółkowskiego, ul. Mennica 7
- 17.00 ? 17.30 “Sztuka dla malucha” ? zapraszamy rodziców z dziećmi na interaktywne oprowadzanie po wystawie. Animowana lalka Pana Wyczółkowskiego oprowadzi dzieci po ekspozycji, zapoznając je z instytucją muzeum oraz z prezentowanymi eksponatami.
- 17.00 ? 20.00 “Strefa kreatywna” ? zapraszamy dzieci do rozwiązywania plastycznych zagadek związanych z tajemnicami domu pana Wyczółkowskiego.
- 17.30 ? 21.00 “Układanka-zgadywanka” ? specjalnie dla najmłodszych milusińskich – wielkoformatowa układanka. Ułożone poprawnie puzzle ukażą pracę Leona Wyczółkowskiego ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, którą można odnaleźć na ekspozycji (plener)
- 21.00 ? 22.00 “Historia jednego obrazu” ? poznaj losy odzyskanego obrazu Leona Wyczółkowskiego “W pracowni malarza”, zrabowanego podczas II wojny światowej (wł. Muzeum Narodowe w Warszawie).
- 22.00 Kulturalnie wieczorową porą
“Twórczość Leona Wyczółkowskiego” ? jeśli jeszcze nie miałeś okazji zapoznać się z naszą wystawą, teraz jest najlepszy moment! Tylko u nas o Wyczółku wieczorową porą.
Exploseum 17.00 – 20.00
- 17.00 Wernisaż
Książka w obozach polskich jeńców wojennych na terenie III Rzeszy i krajów okupowanych (1939-1945)
Życie sportowe żołnierzy polskich w niewoli niemieckiej w latach 1939-1945
Zapraszamy do sali wystaw czasowych w budynku 1157, gdzie odbędzie się wernisaż dwóch wystaw prezentujących historię: książki w obozach jenieckich Wehrmachtu oraz polskiego sportu i wychowania fizycznego, w którym uczestniczyli polscy jeńcy wojenni.
- 17.00 ? 20.00 “Odkryj tajemnicę D.A.G. Fabrik Bromberg” ? gra terenowa ozgrywana na terenie Exploseum.
- 17.00 ? 20.00 “Lekcja historii” ? samodzielne zwiedzanie budynków 1153 i 1145, w których obejrzeć można wystawy dotyczące: pracy przymusowej w zakładach III Rzeszy oraz fabryki koncernu DAG.
/wybrane wydawnictwa MOB w promocji ? 50%/
Tej edycji Europejskiej Nocy Muzeów towarzyszyć będzie krótka ankieta muzealna. NOC KONKURSÓW. Zbieraj pieczątki i wygrywaj nagrody!
Weź udział w KONKURSIE, odwiedź bydgoskie Muzea podczas Europejskiej Nocy Muzeów i zbierz minimum 8 stempli, które otrzymasz w kasach muzealnych. Wypełniony kupon wrzuć do SKRZYNKI w kasie MOB w Europejskim Centrum Pieniądza (ECP) przy ul. Mennica 4. Losowanie nagród odbędzie się 16 maja, o godz. 21.00, 21.30, 22.00, 22.30, 23.00 przed budynkiem ECP. Więcej informacji na stronie www.muzeum.bydgoszcz.pl.
Muzeum Wodociągów, godz. 16.00 ? 1.00
Stara Hala Pomp, ul. Gdańska 242
- warsztaty sztuki Ebru, liczącej kilkaset lat metody tradycyjnego malarstwa na wodzie; przeniesione z wody na papier obrazy uczestnicy będą mogli zabrać ze sobą. Warsztaty odbędą się o godz. 16.00 i 19.00
- “Hamlet” ? lalkowy spektakl według tekstu Williama Szekspira, wykorzystujący autorską technikę podwodnych marionet, akwaria i japońską lalkę burnaku. Przedstawienia zaplanowano o godzinach: 18.00, 20.30 i 22.45
- zajęcia dla młodych miłośników koszykówki ? nauka techniki, zabawy, konkursy z nagrodami – prowadzone przez zawodowych trenerów w godz. od 16.00 do 21.00
- zwiedzanie ekspozycji stałej ? zabytkowe pompy, hydranty, zdroje, pompy, replika XVI-wiecznego rurmusa i wodno-ściekowego kanału piętrowego z końca XIX wieku
Wieża ciśnień, ul. Filarecka 1
- zwiedzanie ekspozycji stałej wzbogaconej o nowe eksponaty, dziewiętnastowieczną żeliwno-ceramiczna wannę do kąpieli, piec kąpielowy z łazienek w mieszkaniach na starym osiedlu Kapuściska,
- wystawa ? w Galerii Wieży Ciśnień ? prac plastycznych trzeciej edycji Festiwalu Synteza Sztuk
- możliwość podziwiania panoramy Bydgoszczy z tarasu widokowego na wysokości 38 metrów
Muzeum Wojsk Lądowych
- bezpłatne zwiedzanie ekspozycji stałej ?Wojska Lądowe. Od Cedyni do Karbali?
- czołg T-72 od środka ? wyjątkowa okazja zwiedzania wnętrza czołgu
- historyczna broń strzelecka i umundurowania na wyciągnięcie ręki
- możliwość przebrania się w historyczne mundury i sprawdzenia broni z czasów II wojny światowej
- konkursy wiedzy historycznej z atrakcyjnymi nagrodami
- możliwość rozłożenia karabinka AK pod czujnym okiem zawodowców z Jednostki Strzeleckiej 4033 Bydgoszcz
Muzeum Oświaty
- ?Dziedzictwo Jana Pawła II? ? wernisaż z udziałem grupy bydgoskiej z Zespołu Szkół Katolickich. Pomnik Jana Pawła II w Bydgoszczy biorącej udział w Światowych Dniach Młodzieży: Sydney i Madryt. Wystawie towarzyszyć będzie prelekcja Pawła Konkola pt. ?Rzeczy, których nie wiedzieliśmy o Janie Pawle II? ( początek godz. 17.00)
- ponadto będzie istniała możliwość, w ramach ?Wirtualnej nocy w muzeach?, obejrzenia prezentacji pt. ?Szlaki papieskie? w Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej (pokój nr 19, I piętro, od godz. 18.00).
- ?Drogi zdobywania zawodu nauczyciela? ? wystawa przeznaczona w szczególności dla nauczycieli i osób związanych z oświatą.
- ?Losy bydgoskich nauczycieli w latach 1939 ? 1945? – w bieżącym roku przypada 70. rocznica zakończenia II wojny światowej, dlatego zachęcamy do zwiedzenia wystawy dotyczącej życia bydgoszczan w tym okresie.
- ?Marian Rejewski? genialny bydgoszczanin, matematyk i kryptolog? ? każda z odwiedzających osób będzie miała możliwość wykorzystać w praktyce symulator Enigmy.
Muzeum Fotografii
- 19:00 ? 20:00 ?Głębia szarości? Cezary Toma – wernisaż wystawy.
Cezary Toma jest naukowcem i biologiem, którego od dawna fascynowało piękno ukryte w naturze. - 20:00 ? 23:00 Poznajemy warsztat fotografa analogowego
Uczestnicy będą mogli zapoznać się z techniką wykonywania powiększeń czarno?białych oraz samodzielnie wykonać zdjęcie w technice luksografii (technika polegająca na wykonywaniu zdjęć przez układanie kompozycji przedmiotów na papierze fotograficznym) lub wywołać odbitkę z własnego negatywu. - 20:00 ? 23:00 Portret pamiątkowy w muzealnym atelier
Uczestnicy Nocy Muzeów będą mieli możliwość otrzymania zdjęcia pamiątkowego wykonanego w profesjonalnym atelier fotograficznym.
- Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW*
W tym roku odkryte zostaną kulisy wymiany upominków między wysokiej rangi dyplomatami.
Wystawa wzbogacona została o nowe ? dotąd nie pokazywane ? eksponaty, które będzie można nie tylko dotknąć, ale nawet? przymierzyć. Chętni mogą owinąć się w obszerną szatę z Mauretanii lub ciężki, kunsztownie zdobiony strój z Uzbekistanu. Dla miłośników militariów – ekspozycja mundurów Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce nawiązujących do tradycji Błękitnej Armii Hallera oraz bateldresów z okresu II wojny światowej. Pasjonaci historii z pewnością pochylą się nad zbiorem archiwalnych fotografii, które bez trudu przeniosą marzycieli w okres międzywojennej elegancji, bankietów i konferencji. Na wielbicieli politycznych intryg i filmów szpiegowskich czeka kabina ciszy. Ten intrygujący obiekt ? niegdyś wyposażenie Konsulatu Generalnego w Kolonii ? służył tajnym rozmowom. W tę wyjątkową noc, będzie można zasiąść w przezroczystej kabinie i poczuć się jak Agent 007.
Na specjalnie przygotowanej ekspozycji pt. ?Dar Rodziny Poznańskich z Montrealu? w Bibliotece Głównej UKW (gmach obok Muzeum) zostaną zaprezentowane cenne dzieła sztuki, w tym m.in. obrazy i grafiki O. Boznańskiej, F. Topolskiego, M. Gottlieba, L. Gottlieba, T. Axentowicza, J.P. Norblina, A. Orłowskiego, A. Gierymskiego, M. Płońskiego, W. Terlikowskiego i J. Fałata.
Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego
- 17.00 “100 lat nowego Kanału Bydgoskiego” – wernisaż
Na ekspozycji zostaną zaprezentowane dzieje budowy oraz funkcjonowanie nowego Kanału Bydgoskiego na przestrzeni 100 lat jego istnienia. Będzie można zobaczyć również makietę śluzy Okole wydrukowanej w technologii 3D - 18.00 ? 19.00 “Nowy Kanał Bydgoski” ? wykład Tomasza Izajasza
- 19.00 ? 01.00 “Kanał Bydgoski. 240 lat historii” – oprowadzanie po wystawie
- 19.00 – 23.00 Pokaz tworzenia modelu XIX-wiecznej barki pływającej po Bydgoskim Węźle Wodnym
Izba Tradycji Bydgoskich Dróg Żelaznych
W tym roku Izba Tradycji Bydgoskich Dróg Żelaznych (mieszcząca się na stacji Bydgoszcz Wschód) będzie otwarta w godzinach od 16:00 do 0:30.
***Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy wzorem roku ubiegłego, włączy się w organizację Europejskiej Nocy Muzeów! W sobotę, 16 maja, zostanie uruchomiona komunikacja specjalna.
W godzinach ok. 16:30 ? 1:00 uruchomione zostaną następujące linie specjalne:
- linia tramwajowa nr 10 na trasie: Las Gdański ? Gdańska ? Jagiellońska ? most Pomorski ? Toruńska ? Perłowa ? Szpitalna ? Glinki,
- linia autobusowa nr 100 na trasie: Stary Rynek ? plac Teatralny ? Jagiellońska ? 3 Maja ? Markwarta ? Sieńki ? Ogińskiego ? Sułkowskiego ? Czerkaska ? Gdańska ? Las Gdański (Hala Starych Pomp) ? Gdańska ? Powstańców Warszawy ? Zaświat ? Zygmunta Augusta ? Dworzec Główny ? Dworcowa ? Królowej Jadwigi ? Focha ? Kruszwicka ? Grudziądzka ? Wały Jagiellońskie ? Zbożowy Rynek ? Stary Rynek (od ok. godz. 10:00),
- linia autobusowa nr 101 na trasie: Stary Rynek ? plac Teatralny ? Jagiellońska ? 3 Maja ? Markwarta (powrót Piotrowskiego ? Jagiellońska) ? Sieńki ? Skłodowskiej-Curie ? Łęczycka ? Fordońska ? Dźwigowa ? Konduktorska ? Bydgoszcz Wschód (Izba Tradycji Bydgoskich Dróg Żelaznych) [postój ok. 20 min. na zwiedzanie] ? Lewińskiego ? Akademicka ? Korfantego ? Twardzickiego ? Pelplińska ? Tatrzańskie,
- linia autobusowa ?E? na trasie: Stary Rynek ? plac Teatralny ? rondo Jagiellonów ? rondo Kujawskie ? Wojska Polskiego ? Magnuszewska ? Glinki ? Exploseum ? Glinki ? Magnuszewska ? Wojska Polskiego ? rondo Kujawskie ? Zbożowy Rynek ? Stary Rynek,
- linia autobusowa ?K? na trasie: Stary Rynek ? plac Teatralny ? Focha ? rondo Grunwaldzkie ? Grunwaldzka ? Nowogrodzka (Muzeum Kanału Bydgoskiego) ? Grunwaldzka – rondo Grunwaldzkie ? Focha ? plac Teatralny ? rondo Jagiellonów ? Zbożowy Rynek ? Stary Rynek,
- linia autobusowa ?S? na trasie: Stary Rynek ? plac Teatralny ? rondo Jagiellonów ? rondo Kujawskie ? Solskiego ? Ugory ? Skorupki (Wieża Ciśnień) ? Stroma ? Grudziądzka ? Wały Jagiellońskie ? Zbożowy Rynek ? Stary Rynek.
Do ok. godz. 1:30 wydłużone zostanie funkcjonowanie linii komunikacyjnych nr: 2, 3, 8, 52, 53, 54, 55, 56, 58, 64, 65, 69, 70 i 71 według specjalnych rozkładów jazdy z częstotliwością co ok. 30 minut.
Na liniach specjalnych będzie obowiązywała standardowa taryfa opłat ZDMiKP. Pasażerowie posiadający okresowe bilety sieciowe oraz bilety dobowe będą mogli podróżować bez dodatkowych opłat. W pojazdach zabytkowych sprzedaż i kontrola biletów będzie prowadzona przez drużyny konduktorskie.