Taksówkarze przejechali dzisiaj z parkingu przy ul. Glinki pod urząd wojewódzki w żałobnym kondukcie. Domagają się włączenia ich branży do Tarczy 6,0.

Dzisiaj w całym kraju protestują taksówkarze. Domagają się od rządu wsparcia finansowego w ramach projektowanej tarczy antykryzysowej. Protest jest organizowany przez Ogólnopolskie Porozumienie Taxi, w skład którego wchodzą przedstawiciele największych krajowych organizacji środowiskowych taksówkarzy. Protest odbywa się w dniu, w którym Senat RP obraduje nad projektem ustawy ws. przeciwdziałania skutkom ogłoszonego stanu epidemii.  Poprawki uwzględniające postulaty taksówkarzy zostały przez sejm odrzucone.

W Bydgoszczy protest rozpoczął się na parkingu przy ul. Glinki 79. - Nie mamy żadnej pomocy od rządu, a obroty spadają nam nawet do 90% - mówi Jarosław Jaźwiński, reprezentujący bydgoskich taksówkarzy w Ogólnopolskim Porozumieniu Taxi. - W związku z wprowadzonymi obostrzeniami w postaci zamknięcia lokali gastronomicznych, pubów, dyskotek, kin, teatrów, a także szkół i uczelni wyższych, nie mamy kogo wozić - dodaje Jaźwiński, tłumacząc, że taksówkarze nie mają już pieniędzy na opłacanie ZUS-u, na opłaty bazowe do korporacji, na paliwo, na bieżące naprawy, ubezpieczenia.

Bydgoski protest ograniczył się do przejazdu kolumny taksówek z formie konduktu żałobnego do urzędu wojewódzkiego, gdzie złożona została petycja do rządu.

Taksówkarze domagają się włączenia ich branży do grupy przedsiębiorców mających otrzymać wsparcie finansowe w ramach tarczy antykryzysowej nazywanej potocznie „Tarczą 6.0”

Kolejnymi postulatami branży są także:

  • Wejście w życie z dniem 1 stycznia 2021 r. uregulowań prawnych dla pośredników wydających zlecenia nielegalnym przewoźnikom.
  • Przywrócenie egzaminów ze znajomości topografii miasta oraz przepisów prawa miejscowego.
  • Skuteczna egzekucja obowiązującego prawa przez służby w zakresie ustawy o transporcie drogowym oraz przepisów prawa pracy i kodeksu skarbowego. Jedna usługa – jedno prawo dla wszystkich.
  • Powołanie zespołu roboczego, w skład którego wejdą również przedstawiciele branży taxi, którego celem byłoby przygotowanie projektu nowelizacji ustawy o transporcie drogowym.
  • Wprowadzenie dla kandydatów na taksówkarzy, będących obcokrajowcami obowiązku uzyskania polskiego prawa jazdy oraz zaświadczenia niekaralności z kraju swojego pochodzenia.

Taksówkarza przekonują, że proponowane przez nich  zmiany uszczelnią rynek usług transportowych niwelując w ten sposób zjawisko tzw. „szarej strefy”, a także podniosą jakość usług świadczonych przez taksówkarzy w związku ze zwiększeniem wymogów formalnych w zakresie kwalifikacji zawodowych.