Jest to projekt autorski dwóch twórców wywodzących się z nurtu kultury niezależnej powstałego w okresie stanu wojennego. W zamyśle opiera się on na problemowej konfrontacji dwóch artystycznych postaw – bliskich pokoleniowo, ale stylistycznie zróżnicowanych.
Romuald Oramus ukończył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 80. uczestniczył w ruchu kultury niezależnej. Od 1981 roku należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Zajmuje się malarstwem sztalugowym oraz grafiką warsztatową, a jako profesor wykłada malarstwo i rysunek na Uniwersytecie Pedagogicznym oraz pisze eseje o sztuce. Swoją twórczość prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, a jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i publicznych, między innymi w Muzeum Narodowym w Krakowie, w Bibliotece Narodowej w Warszawie, muzeach archidiecezjalnych w Warszawie, Katowicach i Krakowie, w Muzeum Śląskim w Katowicach, Miejskiej Galerii Sztuki BWA w Nowym Sączu, Muzeum Sztuki Współczesnej we Frankfurcie nad Odrą, w kolekcji Verband der Deutschen Automatenindustrie e.V (VDAI) w Berlinie.Stanisław Sobolewski studiował na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Zbigniewa Grzybowskiego. Od 1980 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. W latach 1982?1989 uczestnik ruchu kultury niezależnej. Uprawia malarstwo sztalugowe oraz wykłada malarstwo i rysunek na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, a jego dzieła znaleźć można w zbiorach prywatnych i publicznych w Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Muzeum Archidiecezjalnym w Warszawie, w Gradski Muzej Vukovar (Chorwacja), w Galerii Sztuki Sakralnej ?Dom Praczki? w Kielcach czy w zbiorach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.
Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie publikacja naukowa “Trzy dekady: 1981-2011. Malarstwo wobec przemian – na przykładzie twórczości Romualda Oramusa i Stanisława Sobolewskiego”, wydana przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie przy współpracy Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie i Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Książka zawiera teksty historyków sztuki – prof. Renaty Rogozińskiej i prof. Tomasza Gryglewicza wyprowadzone z różnych perspektyw badawczych, z odmiennych środowisk artystyczno-nauk0wych i tym sposobem prezentujące komplementarny punkt widzenia twórczości obu artystów. Natomiast Jerzy Brukwicki, który rozpoczął swą działalność animatora i marszanda w kręgach kultury niezależnej, nakreślił ogólnopolskie tło przemian w sztuce schyłku XX i pocz. XXI w, z zaznaczeniem lat 80. ? czasu debiutu obu twórców.
Galeria Miejska bwa
Wernisaż wystawy 25 stycznia, godz. 18.00
Wystawa czynna do 24 lutego