Wernisaż rzeźb Pauliny Kaczor-Paczkowskiej uświetni występ Zespołu Pieśni i Tańca Płomienie, koncert muzyki polskiej w wykonaniu Katarzyny Nowak-Stańczyk oraz Marcina Naruszewicza.

Artyści:
Paulina Kaczor-Paczkowska ur. 13. 06 1980 w Grudziądzu. W latach 1999 – 2005 studiowała rzeźbę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Podczas pobytu artystycznego w USA (2003/2004) studiowała rzeźbę w kamieniu w Kennesaw State Univerity pod kierunkiem Patrici Quilichini. Dyplom otrzymała w 2005 na UMK w Toruniu za pracę pt. ?Strefa przezroczystej przestrzeni? wykonaną pod kierunkiem prof. Andrzeja Borcza. W latach 2006-2011 odbyła studia doktoranckie na UMK. W 2013 roku uzyskała tytuł doktora. Prace wykonuje z tradycyjnych materiałów rzeźbiarskich: glina, kamień, drewno, żywice syntetyczne. Najbardziej jednak fascynuje ją szkło i ono jest obecnie w centrum jej artystycznych dociekań. Jest autorką wystaw indywidualnych oraz uczestniczką wystaw zbiorowych. Od 2005 należy do Związku Polskich Artystów.

Zespół Pieśni i Tańca “Płomienie” powstał w 1980 roku przy Komendzie Hufca ZHP w Bydgoszczy z inicjatywy Aldony Rawickiej – długoletniego kierownika zespołu. Sześćdziesięcioro dziewcząt i chłopców w równym wieku i w jednakowych, specjalnie dla nich uszytych mundurkach śpiewali i tańczyli bawiąc małą i dużą publiczność. Jako nastolatkowie spróbowali czegoś nowego. Z mundurków wskoczyli w piękne, długie, różowe suknie i skrojone na miarę smokingi stając się na kilka lat Formacją Tańca Towarzyskiego, reprezentując MDK nr 4. Odnosili sukcesy na przeglądach i konkursach. Wywalczyli m.in.: “Złotą Jodłę” na festiwalu w Kielcach. Wokół zespołu gromadziło się mnóstwo dzieci i młodzieży.

W 1987 roku zaczęto myśleć o opracowaniu repertuaru typowo polskiego. Przy ogromnym zaangażowaniu rodziców uszyto stroje z regionu krakowskiego. To właśnie ten region stał się początkiem wielkiej przygody z folklorem polskim, która trwa do dzisiaj. Obecnie w swoim repertuarze “Płomienie” posiadają również suity z regionu kaszubskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawskiego, lubelskiego, łowickiego, rzeszowskiego, śląskiego, mieszczan żywieckich, górali żywieckich i tańce szlacheckie. W ciągu kolejnych lat żywej działalności liczba członków zespołu zwiększyła się aż do około 120. Zespół składa się z grup tańczących i śpiewających w wieku od 5 do 23 lat oraz kapeli ludowej. Kluczowymi zajęciami są: śpiew i taniec ludowy, ale od 2007 roku prowadzone są również zajęcia tańca ludowego w formie towarzyskiej. Grupa jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Koncertuje często na terenie miasta, kraju jak i poza jego granicami.