Prezydent Rafał Bruski i jego zastępczyni Iwona Waszkiewicz zaprezentowali podczas konferencji prasowej sytuację bydgoskich szkół i placówek oświatowych w kontekście zapowiadanego strajku nauczycieli. Informacje dla rodziców o sytuacji w poszczególnych szkołach i przedszkolach będą umieszczane na głównej stronie internetowej miasta.
- Niektóre miasta powołały już sztaby kryzysowe. U nas sztab kryzysowy pracuje od pierwszego dnia, jak minister Zalewska została ministrem i zapowiedziała, że zabierze się za reformę - powiedział Rafał Bruski podczas konferencji prasowej, podczas której jego zastępczyni Iwona Waszkiewicz przedstawiła sytuację bydgoskiej oświaty przed planowanym na 8 kwietnia strajkiem nauczycieli.
W Bydgoszczy w 109 jednostkach oświatowych pracuje 4905 nauczycieli i 2012 pracowników administracji. Do szkół i przedszkoli uczęszcza 41892 uczniów i przedszkolaków. Spór zbiorowy z pracodawcami został na terenie Bydgoszczy wprowadzony w 105 placówkach, wszędzie tam, gdzie funkcjonują organizacje związkowe zrzeszające nauczycieli. 90 proc. pracowników szkół już zadeklarowało przystąpienie do strajku. Iwona Waszkiewicz zastrzegła, że rzeczywistą liczbę strajkujących pracowników oświaty poznamy jednak dopiero 8 kwietnia, o ile do strajku dojdzie.
Dla dyrektorów szkół największym wyzwaniem jest organizacja egzaminów zewnętrznych i zapewnienia opieki oraz bezpieczeństwa uczniów, przede wszystkim w przedszkolach i szkołach podstawowych. Ważna jest także komunikacja i bieżące informowanie rodziców o funkcjonowaniu placówki w okresie strajku. Informacje te przekazywane będą za pośrednictwem strony internetowej miasta (www.bydgoszcz.pl w specjalnej zakładce INFORMACJE DLA RODZICÓW – STRAJK NAUCZYCIELI). Także szkoły będą informować na swoich stronach o sytuacji w placówce i o tym, czy zajęcia na czas strajku zostały zawieszone (stanie się tak wtedy, gdy liczba nauczycieli mogących sprawować opiekę nad dziećmi będzie zbyt mała, aby zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy).
Dyrektorzy szkół wystąpili do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i Kuratora Oświaty o określenie trybu postępowania na wypadek braku możliwości przeprowadzania egzaminu w czasie strajku. Iwona Waszkiewicz wskazała przy tym, że zgodnie z literą prawa, istnieje możliwość zapewnienia dodatkowego terminu egzaminu zewnętrznego, jeśli z przyczyn losowych (a do takich zaliczyć można strajk nauczycieli) uczeń nie może do niego przystąpić. Taki termin został już wyznaczony przez ministerstwo na 3-5 czerwca tego roku.
Iwona Waszkiewicz i Rafał Bruski. Fot. Jacek Nowacki