- Podczas naszych wizyt na Białorusi od dzieci z polskich rodzin dowiedziałem się, że nie wiedzą, kim był św. Mikołaj i że istnieje taka tradycja przynoszenia przez św. Mikołaja prezentów czy to na gwiazdkę, czy to 6 grudnia ? ujawnił dzisiaj podczas konferencji prasowej Krystian Frelichowski. – Pragniemy przywrócić dzieciom radość związaną z tym pięknym obyczajem, przyjeżdżając tam z upominkami, które wręczy osobiście św. Mikołaj. Dary mamy już częściowo uzbierane, ale transport z Bydgoszczy wyruszy za kilka dni i dlatego liczymy jeszcze na to, że znani z hojności bydgoszczanie przyniosą rzeczy, które ucieszą naszych młodych rodaków na Białorusi ? dodał bydgoski radny. Frelichowski podał, że najbardziej praktyczne dary to: konserwy, słodycze, środki czystości, kredki, książki i płyty z polskimi filmami.
Krystian Frelichowski zaapelował, by dary przynosić do biura posła Tomasza Latosa przy ul. Gdańskiej 10 w godzinach 9.00-17.00, a w piątek w godz. 9.00 – 15.00.
Konwój z darami wyruszy do Narowli i Puńska na Białorusi 4 grudnia. Jest to kolejna akcja pomocy dla dzieci z rodzin mieszkających na dawnych Kresach Rzeczypospolitej, którą podejmują społecznicy z bydgoskich patriotycznych stowarzyszeń.