Osoby, które nie wykazują się dostatecznym profesjonalizmem, nie mogą być w świetle obowiązującego prawa pozbawieni możliwości wykonywania zawodu psychologa. Chociaż właściwa ustawa została uchwalona w 2001 roku, to do dziś nie powstały rozporządzenia obejmujące wszystkie obszary praktyki psychologicznej. Sprzyja to szerzeniu się działalności psychologicznej o wątpliwej jakości. Psycholodzy we wspomnianej uchwale wyrazili zaniepokojenie brakiem regulacji ministerialnych, które pozwoliłyby ograniczyć ten problem.

Zaprotestowali także przeciwko dopuszczeniu dwustopniowych studiów psychologicznych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoba, która ukończyła studia licencjackie w innej dziedzinie, może zdobyć tytuł magistra psychologii podczas zaledwie dwuletniego kursu i na tej tylko podstawie nabyć tytuł zawodowy oraz prawo do wykonywania zawodu. Uczestnicy zjazdu postulują, aby kształcenie na kierunku psychologia możliwe było tylko w trybie pięcioletnich studiów magisterskich. Tak odbywało się to w Polsce do tej pory.

Nie wszyscy uczestnicy zjazdu złożyli swój podpis pod uchwałą zjazdową. W psychologii istnieje wiele metod niesienia ludziom pomocy, a specjaliści nie są zgodni, które z nich są właściwe, a które należałoby odrzucić jako nieskuteczne albo nienaukowe.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego był współorganizatorem XXXV Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Zjazdy Naukowe PTP są cyklicznymi i najważniejszymi spotkaniami środowiska polskich psychologów.