W 2011 roku zaczęła się akcja edukacyjna ?Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom?, która zaowocowała organizowaniem 8 sierpnia ogólnopolskiego Wielkiego Dnia Pszczół. W zeszłym roku przyłączył się do niej Ogród Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. W tym roku Leśny Park Kultury i Wypoczynku.

Początki są zwykle trudne, więc na razie uczestnictwo w akcji Myślęcinka ograniczy się do rozdawania spacerowiczom w dniu 8 sierpnia ulotek informacyjnych. UKW działa już z większym rozmachem. Chętni do świętowania ? większość stanowić będą z pewnością dzieci – powinni stawić się o godz. 9.00 w Ogrodzie Botanicznym.

- Dla wszystkich przygotowano atrakcje, spotykamy się przy ogrodowej pasiece ? zaprasza Piotr Kwiatkowski, rzecznik UKW. – Będziecie mogli poznać budowę ula, dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o życiu pszczół, o pożytkach, jakie dają ludziom, a także o tym, co pszczółki lubią najbardziej, porady, jakie rośliny sadzić w swoich ogrodach.

Na poradach się nie skończy. Będzie można założyć kapelusz pszczelarza, dowiedzieć się, co to jest podkurzacz, zobaczyć oznakowaną królową, plastry miodu i posmakować pyłek kwiatowy. Pokazane zostaną również sposoby budowy prostych gniazd dla dzikich pszczół. Dla dzieci przygotowano zabawy i konkursy.

- Cieszy każda idea, która przyczynia się do zrozumienia powagi sytuacji i przypomina, jaką ważną rolę odgrywają te zwierzęta. Świadomie używam słowa zwierzęta, gdyż owady traktuje się zwykle jako coś gorszego – stwierdził prof. Józef Banaszak, były rektor WSP, autorytet pszczeli na skalę europejską.

Wielki Dzień Pszczół ma zwrócić uwagę na problem wymierania tych owadów. Zawsze przypomina się w takich momentach słowa Alberta Einsteina. Powiedział on, że jeśli zginą pszczoły, to po czterech latach zginie ludzkość.

- W porę zaczęliśmy się opamiętywać – cieszy się były rektor WSP.