Wczoraj Rada Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika opowiedziała za utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. Za utworzeniem w Bydgoszczy samodzielnego uniwersytetu medycznego głosowało 9 z 16 członków rady. Rada Collegium Medicum w strukturze UMK jest organem inicjującym, opiniodawczym i doradczym rektora uniwersytetu i jej głosowanie nie tworzy skutków prawnych, ale będzie niezwykle istotnym argumentem w debacie, jaka towarzyszyć będzie dalszemu procedowaniu nad obywatelskim projektem ustawy w parlamencie. Tak to też skomentował dla Radia PiK jej inicjator poseł Zbigniew Pawłowicz (PO): – To pokazuje jak konieczne i niezbędne jest utworzenie Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy.

Kilka dni temu władze UMK zaprezentowały stanowisko, że nie dopuszczają możliwości wyłączenia Collegium Medicum ze struktur Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a rektor UMK prof. Andrzej Tretyn wypowiedział się krótko: ? Nie ma i nie będzie zgody rektora i władz UMK na rozbiór uczelni.

Inicjatorzy powołania Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy zebrali pod projektem ustawy 160 tys. podpisów poparcia. Zostały one już przez Kancelarię Sejmu zweryfikowane i można się spodziewać, że niedługo projekt skierowany zostanie do odpowiedniej komisji sejmowej, która nada mu legislacyjny bieg.