Stowarzyszenie Bydgoski Alarm Smogowy – Czyste Powietrze Powiedz Tak, Stowarzyszenie MODrzew – Monitoring Obywatelski Drzew oraz Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych złożyły do Rady Miasta Bydgoszczy wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych dotyczących powstania nowej spalarni odpadów niebezpiecznych oraz zanieczyszczenia środowiska.

Wniosek o zamiarze budowy instalacji termicznego unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych.złożyła w Urzędzie Miasta Bydgoszczy firma ENERIS Proeco. Firma ta już prowadzi jedną taką instalację na terenach pozachemowskich. Wiadomość o planach firmy wywołała protesty. Sprzeciw wyrazili radni Prawa i Sprawiedliwości.

Natomiast Stowarzyszenie Bydgoski Alarm Smogowy – Czyste Powietrze Powiedz Tak, Stowarzyszenie MODrzew – Monitoring Obywatelski Drzew oraz Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych, trzy bydgoskie stowarzyszenia złożyły do Rady miasta Bydgoszczy wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych w tej wywołującej emocje sprawie. Zgodnie z regulaminem ustanowionym przez Radę Miasta uprawnionymi do złożenia takiego żądania są m.in. trzy organizacje pozarządowe.

Wnioskodawcy wskazują, że celem konsultacji jest:

  • rozstrzygnięcie wpływu planowanej spalarni odpadów niebezpiecznych na jakość powietrza i zdrowie mieszkańców (w tym zebranie opinii ekspertów),
  • rozstrzygnięcie  zasadności i celowości powstania kolejnej spalarni odpadów niebezpiecznych na terenie miasta Bydgoszczy (z uwzględnieniem faktu, że  na terenie miasta działają obecnie już dwie spalarnie odpadów niebezpiecznych z łączną wydajnością ponad 12 tys. ton rocznie)

Konsultacje miałyby odbyć się od 15.07.2021 do 15.08.2021. W ich ramach miałyby być przeprowadzone:

  • Sondaż uliczny
  • Ankieta internetowa 
  • Mobilny punkt konsultacyjny 
  • Spotkanie otwarte z ekspertami

W uzasadnieniu wnioskodawcy wskazują, że w "Bydgoszczy  co roku wielokrotnie odnotowuje się wysokie przekroczenia norm jakości powietrza: pyłów PM10 i PM2,5 oraz poziomu benzo(a)pirenu, co negatywnie wpływa na stan zdrowia mieszkańców". 

W uzasadnieniu złożonego wniosku czytamy również, że "Ostatnio niepokój wywołały informacje opublikowane w mediach społecznościowych na https://www.facebook.com/osiedle.kapusciska/ o wysokich poziomach pyłów PM 10 i PM 2,5 i PM odczytanych z czujnika Airly zainstalowanego przy ul. Betoniarzy,  które zaczynają gwałtownie rosnąć o godzinie 22 i są wysokie przez całą noc, a zaczynają opadać o godzinie 8. Podkreślamy, że niedaleko od tego czujnika funkcjonują dwie spalarnie, a obecnie notowane są wysokie temperatury powietrza, nie ma sezonu grzewczego, a ruch samochodowy jest dużo mniejszy nocną porą". Wnioskodawcy uważają, że te sygnały powinny być wyjaśnione.

Obecnie na terenie Bydgoszczy znajdują się już 4 spalarnie, w tym dwie odpadów niebezpiecznych.  Obecnie roczna wydajność spalarni odpadów niebezpiecznych w sumie wynosi 12,8 tys. ton, co sprawia, że zajmuje drugie miejsce pod tym względem spośród wszystkich miast wojewódzkich w Polsce. 

9 miast wojewódzkich w ogóle nie posiada takiej instalacji. A poza Gdańskiem, Krakowem i Bydgoszczą działające instalacje są małe i zaspokajają jedynie potrzeby danego miasta i okolicznych gmin.

Zdaniem wnioskodawców należy przedstawić szczegółowo mieszkańcom Bydgoszczy, w szczególności mieszkańcom osiedli Kapuściska, Wyżyny, Łęgnowo i Glinki, jak emisje z planowanej spalarni i dodatkowe komunikacyjne wpłyną na jakość powietrza, a przede wszystkim na stan zdrowia. Mieszkańcy Bydgoszczy mają prawo zadać wszystkie nurtujące ich pytanie dotyczące tej inwestycji, gdyż niesie ona dużo potencjalnych zagrożeń i otrzymać na postawione pytania wyczerpujące odpowiedzi, a to, naszym zdaniem, mogą zapewnić tylko konsultacje społeczne.

Zgodnie z regulaminem konsultacji społecznych uchwalonym przez bydgoskich radnych,  Rada Miasta Bydgoszczy wniosek złożony przez co najmniej trzy organizacje pozarządowe.rozpatruje nie później niż na pierwszej Sesji Rady Miasta po upływie 30 dni od daty złożenia wniosku.