W katedrze św. Marcina i Mikołaja odbyły się uroczystości z okazji 27. rocznicy powstania Radia Maryja. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył ks. bp Jana Tyrawa.

Dzisiaj w bydgoskiej katedrze odbyły się uroczystości z okazji 27. rocznicy powstania Radia Maryja. Radio powstało 8 grudnia 1991 roku w Toruniu, a nadawanie audycji rozpoczęło dzień później 9 grudnia z nadajnika w Bydgoszczy. Przez 27 lat funkcjonowania Radia Maryja wyrosły przy nim takie dzieła jak: Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, „Nasz Dziennik”, Telewizja Trwam oraz Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

Eucharystię poprzedził koncert w wykonaniu Orkiestry „Victoria” z Warszawy.

To drugi etap naszego świętowania, kiedy obchodzimy 27 lat od powstania Radia Maryja. Ten drugi etap związany jest z miejscem szczególnym, to znaczy z Bydgoszczą. To jest miejsce, w którym Radio Maryja wraz z Toruniem nadawało, gdzie po raz pierwszy tu Radio Maryja mogliśmy usłyszeć – właśnie w domach Torunia i Bydgoszczy – mówił o. Dariusz Drążek CSsR, na co dzień posługujący w Radiu Maryja oraz Telewizji Trwam.

Dziękczynnej Mszy św. przewodniczył ks. bp Jan Tyrawa, biskup bydgoski. Jak mówił, Radio Maryja to już część polskiej historii.  – Jeśli w tej historii radio przeżywało niejedną burzę, to była ona echem tych burz, jakich doświadczał naród polski – mówił ks. bp Jan Tyrawa. Ordynariusz bydgoski wskazał, że jednym ze źródeł burz był spór o koncepcję Polski, która na początku lat 90. odradzała się do samodzielnego bytu. – Z jednej strony była to koncepcja, którą oddaje wypowiedź: „Ja się nie boję postkomunizmu, ja się boję, co z ruin postkomunizmu wyjdzie; straszna twarz polskiego antysemityzmu, nacjonalizmu, ksenofobii etc.” To samo środowisko określiło Jana Pawła II jako persona non grata, kiedy w 1991 r. interpretował podczas IV Pielgrzymki do Polski Dekalog, o czym mówił w wywiadzie „Przekroczyć próg nadziei”. I to się do dzisiaj powtarza. Innymi słowy; miałaby to być Polska zsekularyzowana, antyklerykalna, wręcz ateistyczna, całkowicie wyrzekająca się własnej dotychczasowej kultury, dzisiaj dodatkowo przybierająca kierunek, który wówczas był jeszcze w Polsce nieznany, genderyzmu, gdzie m.in. biało-czerwony kolor flagi polskiej miałby być zamieniony na kolor tęczy. Radio „Maryja” stało się wówczas pierwszym radiem i środkiem społecznego przekazu, które na taką skalę werbalizowało odpowiedź i głosiło te wartości i te prawdy, które pozwoliły Polakom przetrwać czas rozbiorów, okupacji drugiej wojny światowej i komunistycznego zniewolenia. Te wartości i te prawdy, które wyrażały tożsamość społeczną narodu polskiego. To wszystko uświadomiliśmy sobie raz jeszcze, przeżywając setną rocznicę niepodległości – zaznaczył biskup bydgoski.

W modlitwie w katedrze uczestniczyli m.in. posłowie Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Latos i Bartosz Kownacki, wicewojewoda Józef Ramlau i  radna Grażyna Szabelska.

Założyciel radia o. Tadeusz Rydzyk CSsR, połączył się telefonicznie ze zgromadzonymi na rocznicowych uroczystościach. Dyrektor Radia Maryja dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju katolickiej stacji, a także tym, którzy dalej współtworzą to radio i dzieła przy nim powstałe.

Przed tygodniem w Toruniu odbyły się główne obchody rocznicowe.