- Radio Uniwersytet to miejsce, do którego przychodzą pasjonaci, ludzie z pomysłem na siebie i swoją przyszłość ? mówi Paweł Pastwa, redaktor naczelny stacji. – Radio pokazuje ?w pigułce?, jak działają duże media, uczy także studentów sumienności i odpowiedzialności ? przygotowanie materiału informacyjnego czy autorskiej audycji wymaga przecież zaangażowania i poświęcenia swojego czasu.

Do rozgłośni może przyjść każdy student ? stacja, która działa jako koło naukowe Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego nie zamyka się na studentów innych uczelni i nawiązuje współpracę ze wszystkimi, którzy mają w sobie miłość do radia i pragną zdobywać doświadczenie w zawodzie dziennikarza. Pięć lat działalności radia zaowocowało szeregiem osiągnięć.

? Nasz największy sukces to fakt, że wciąż istniejemy i z biegiem czasu rozwijamy się. Przyciągamy do siebie nowych ludzi, którzy mają dużo pomysłów i świeżego spojrzenia na radio. Od poniedziałku do piątku nadajemy audycje autorskie tworzone przez studentów ? w nich młodzi ludzie prezentują swoją ulubioną muzykę. Nie zamykamy się przy tym na żadne gatunki i staramy się grać, jak głosi nasze hasło ?pozytywnie i inaczej? ? mówi Paweł Pastwa.

Zaczęło się od ?kolejówki?
Do innych sukcesów radia należy chociażby wydanie własnej płyty. ?Niezależny Squadak? to 17 piosenek młodych zespołów z całej Polski wydanych przez Radio Uniwersytet. Płyta ukazała się w 2008 roku i była nie lada gratką dla fanów radia ? rozdawano ją jako nagrodę w radiowych konkursach i przy okazji imprez wspieranych przez stację. Skąd jednak wziął się pomysł na stworzenie uniwersyteckiej rozgłośni?

? _Zaczęło się od tego, że wspólnie z trzema kolegami ? Tomkiem Sadłowskim, Nikodemem Wojciechowskim i Łukaszem Zawadzkim, prowadziliśmy w naszej ówczesnej szkole ?kolejówce? radiowęzeł. Już wtedy byliśmy zapalonymi radiowcami, więc z chwilą gdy rozpoczęliśmy naukę na kierunku edukacja technologiczno-informatyczna na UKW pomyśleliśmy o tym, że warto byłoby również tutaj stworzyć taką radiostację. Napisaliśmy projekt oraz statut radia i zgłosiliśmy ten pomysł władzom uczelni. Musieliśmy dobrze przygotować się do tego, aby obronić nasz pomysł przed osobami decyzyjnymi, ale po kilku miesiącach konsultacji i ustalania szczegółów udało się zrealizować zaproponowany przez nas plan. Dostaliśmy fundusze na zakup niezbędnego sprzętu oraz studio, z którego w listopadzie 2007 roku mogliśmy zacząć puszczać w eter pierwsze audycje.

W eter, a dokładniej w przestrzeń internetu ? bo tam właśnie nadaje radio. Pod adresem www.radiouniwersytet.pl można usłyszeć nie tylko takie muzyczne audycje jak bluesową ?Po godzinach?, punkowy ?Chaos? czy nieograniczoną gatunkami muzycznymi ?Od D. strony?, ale również codzienną porcję informacji w ?Programie porannym? i audycji ?Na fali?, w której nie tylko studenci znajdą przydatne informacje i wywiady z ciekawymi ludźmi.

Dziennikarz i informatyk
? Można powiedzieć, że około 30 procent młodych ludzi, którzy do nas przychodzą zostaje w późniejszym życiu dziennikarzami. Warto wspomnieć, że udzielają się tutaj studenci nie tylko z kierunków związanych z dziennikarstwem. Często jest niestety tak, że osoby z dziennikarstwa przychodzą do nas i myślą, że od razu staną się Kamilem Durczokiem czy innym znanym dziennikarzem. Niestety, to tak nie działa, tutaj trzeba dać coś od siebie. Mamy wielu zaangażowanych ludzi z technicznych czy informatycznych kierunków, dla których radio jest pasją. Najważniejsze jest więc szczere zaangażowanie i chęć zdobywania wiedzy, a reszta przyjdzie z czasem. Radio jest idealnym miejscem dla młodych dziennikarzy do rozwijania swojego warsztatu, ale jak mówię ? kierunek studiów zgłębiany przez studentów absolutnie nie jest kluczowy i nie determinuje tego, jak dana osoba sprawdzi się w roli dziennikarza radia studenckiego ? mówi redaktor naczelny.

Sporo osób zasmakowało w radiowym życiu i stara się, by to hobby stało się również sposobem na przyszłość. Przez stację przewinęło się już wiele osób ? część z nich pozakładała rodziny i zaczęła ?dorosłe życie?, część wyjechała w świat. Jednak wielu spośród nich ? nawet po skończeniu nauki ? przychodzi do studia na ósme piętro budynku przy ul. Ogińskiego 8
i nadal działa na rzecz rozgłośni. Aktualnie w tworzeniu radia uczestniczy ok. 40 osób, które starają się, aby poziom audycji był jak najwyższy, informacje świeże i wiarygodne, a wszystko to podane na luzie i z odpowiednią dozą humoru ? radio studenckie powinno przecież przede wszystkim umilać czas i dostarczać rozrywki.

? Radio Uniwersytet jest świetną szkołą dziennikarstwa radiowego i internetowego. Pojawiłam się tutaj trochę przypadkiem, gdy gazeta studencka ?Atheneum?, do której pisałam, zawiesiła działalność w 2008 r. Od tego czasu nieprzerwanie współtworzę sekcję informacyjną. Poza możliwością tworzenia i prowadzenia audycji, działalność w radiu pozwala mi na przygotowywanie materiałów dźwiękowych i artykułów na stronę internetową. Radio uczy pracy z ludźmi, prowadzenia grupy reporterów, szukania kompromisów. Wspólnie tworzymy przestrzeń, w której bydgoscy studenci i nie tylko oni, mogą znajdować informacje ich dotyczące. Umiejętności i doświadczenia zdobyte w tej studenckiej rozgłośni są dla mnie bezcenne i dziękuję za nie twórcom radia ? mówi Agata Wodzień, która aktualnie prowadzi ?Na fali? i ?Program Poranny?. ? Wszyscy, którzy tworzyli i tworzą Radio Uniwersytet, włożyli w nie ogrom pracy, wysiłku, poświecili mnóstwo czasu. Czy warto? Oczywiście! Radio pokochałam i kto wie, może zwiążę z nim swoją przyszłość? A jaka jest przyszłość samego radia? Tworzący rozgłośnię ludzie już przygotowują się na uroczyste piąte urodziny. W planach jest wydanie drugiej części ?Niezależnego Squadaka?, który pomoże młodym zespołom w promocji ich twórczości oraz koncert jubileuszowy, mający zadowolić nawet najwybredniejsze studenckie gusta.

? Radio Uniwersytet to synteza moich zainteresowań ? zawsze ciekawiły mnie media, elektronika i różne dziedziny informatyki ? kiedy złożymy to wszystko razem powstaje właśnie radio internetowe. Gdy jeszcze prowadziliśmy radiowęzeł w ?kolejówce? nagłaśnialiśmy różne szkolne imprezy, a także inne wydarzenia jak np. słynne warsztaty dziennikarskie pana Mirosława Twaroga. Można zatem powiedzieć, że rozpoczęliśmy pracę na UKW mając za sobą lata doświadczenia ? mówi Paweł Pastwa.

Od niedawna audycji Radia Uniwersytet można posłuchać również m. in. w reaktywowanym klubie studenckim Beanus. Radio przyciąga słuchaczy nie tylko dużą różnorodnością muzyki prezentowanej przez studentów, ale też konkursami,
w których często można wygrać płyty, wejściówki na koncerty i gadżety od zespołów. To między innymi dlatego liczba słuchaczy wciąż rośnie, a samo radio staje się popularniejsze. Ostatnio młodzi ludzie promowali się na targach kół naukowych organizowanych przez UKW, w ramach których mogli zachęcić innych studentów do przyjścia do radia i rozpoczęcia działań w jego szeregach. Zainteresowanie stoiskiem radia było duże ? jest więc potencjał na rozwój, są ludzie, którzy decydują się poświecić czas i energię na rozwijanie tej inicjatywy.

? Radio to miejsce dla ludzi z pasją, takich osób szukamy i z takimi osobami chcemy tworzyć naszą rozgłośnię ? dodaje Paweł Pastwa.

Całość: w “Ilustrowanym Kurierze Polskim”