- Pociąg jedzie, pociąg nieprzypadkowo wybrany, zbudowany w Bydgoszczy, rozpędzony, na razie do 160 kilometrów na godzinę, ale ma być więcej. I tak symbolicznie pokazaliśmy, że to jest Bydgoszcz – podsumował dzisiejszą konferencję prasową w sali konferencyjnej Przystani Bydgoszcz na Wyspie Młyńskiej prezydent Rafał Bruski, prezentując slajd z pędzącym najnowszym pojazdem Pesy. Spotkanie z dziennikarzami odbyło się w połowie kadencji, na dwa lata przed wyborami samorządowymi. Prezydent Bydgoszczy zaprezentował zrealizowane po 2011 roku inwestycje i przedstawił plany do 2020 roku. W konferencji wzięli udział najbardziej prominentni członkowie prezydenckiej ekipy: wszyscy zastępcy (Anna Mackiewicz, Iwona Waszkiewicz, Maria Wasiak i Mirosław Kozłowicz) i skarbnik miasta Piotr Tomaszewski.
Rafał Bruski powiedział, że od 2011 roku zrealizował 500 inwestycji. Na przygotowanych slajdach zaprezentował efekty podjętych już działań dotyczących rewitalizacji tzw. salonu miasta. Stwierdził, że chciałby do 2020 roku zakończyć najważniejsze inwestycje w centrum i starówce, od bulwarów nad Brdą do renowacji staromiejskiej zabudowy. Z nowych pomysłów poparł rozbudowę Opery Nova, a zaangażowanie miasta w tej sprawie uzależnił od akceptacji tych planów przez marszałka województwa. Jednocześnie zaznaczył, że dyrektor Maciej Figas pozytywnie odnosi się do planów budowy czwartego kręgu opery.
Zastępcy prezydenta Bydgoszczy omówili działania, które mieściły się w zakresie kompetencji każdego z nich. Mirosław Kozłowicz mówił o “Bydgoszczy sprawnej komunikacyjnie”, Maria Wasiak o “innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarce”, Anna Mackiewicz o “zielonej i czystej Bydgoszczy”, a Iwona Waszkiewicz o “edukacji i kulturze dla każdego i aktywnej Bydgoszczy”.
Do głosu nie został dopuszczony jedynie skarbnik Piotr Tomaszewski, bo prezydent dał do zrozumienia, że kolejne komunikaty o sukcesach odnoszących się do realizacji budżetu miasta mogą być nudne. Przedstawiony został jedynie wykres wzrostu nadwyżki operacyjnej miasta w latach 2009 – 2017.
Oznajmiając tak znakomitą sytuację miasta Rafał Bruski zapowiedział, począwszy od I kwartału 2017 roku rozpoczęcie dyskusji nad koniecznymi zmianami, które trzeba będzie dokonać w strategii rozwoju Bydgoszczy do 2030 r. ? Miasto nie żyje w próżni i zachodzące dookoła nas zmiany, muszą również zostać uwzględnione w planach miasta – stwierdził.
? Równolegle zaproponujemy nową uchwałę prowadzenia konsultacji społecznych w mieście. Stajemy się coraz bardziej aktywnym społeczeństwem. Wzrost zaangażowania mieszkańców w sprawy miasta widać m.in. we wzroście liczby osób biorących aktywny udział w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Chcemy wypracować schemat konsultacji uniwersalny dla wszystkich ważnych dla miasta spraw ? dodał prezydent Bruski, zapowiadając, że nowy model konsultacji we współpracy z organizacjami pozarządowymi wypracuje dyrektor Michał Sztybel.
Rafał Bruski stwierdził, że dla rozwoju miasta istnieją jedynie ryzyka zewnętrzne. Wymienił niepewną sytuację gospodarczą Polski, zagrożenie zmniejszania się wskaźnika PKB, planowaną przez rząd reformę oświaty.
Omawiana przez prezydenta i jego zastępców Prezentacja Bydgoszcz 2020 dostępna jest TUTAJ
Na zakończenie konferencji prezydent Rafał Bruski zażartował. Przypomniał hasła wyborcze z minionych kampanii m.in. plakat sprzed dwóch lat “Ja buduję” i zaprezentował kolejny. – Moi współpracownicy przygotowali jeszcze jeden, taki dla uśmiechu… A więc fotomontaż. Oni chcieli to zabrać, ale ja mówię, nie. To jest na tyle wesołe, że zostawcie. Takie symboliczne otwarcie hali targowej. Gdzieś ja tam stoję… Oczywiście wklejony tam. Rok 1906 bodajże – mówił, śmiejąc się Bruski. (Rok 1906 to data oddania do użytku hali targowej. Decyzją prezydenta Rafała Bruskiego i Rady Miasta Bydgoszczy hala została w tym roku kupiona od “Społem” przez miasto).