W 20. Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2019 bydgoskie uczelnie uplasowały się jak w poprzednich latach na dalekich miejscach. Wśród uczelni technicznych UTP awansował na 14. miejsce, awansowały też uczelnie prywatne, natomiast UKW wśród uniwersytetów sklasyfikowany został na ostatnim miejscu.

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2019 uwzględnia 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Efektywność naukowa, Potencjał naukowy, Innowacyjność i Umiędzynarodowienie. Czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych i najbardziej transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie. Jest też jednym z czterech, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości "IREG Approved". Jego metodologię opracowuje kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, b. prezesa Polskiej Akademii Nauk. Ranking Perspektyw  dla kandydatów na studia, szukających najlepszych dla siebie kierunków i uczelni jest znakomitym źródłem informacji.

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2019 to w istocie cztery rankingi odzwierciedlające różne misje pełnione przez polskie uczelnie. Są to:

• Ranking Uczelni Akademickich - obejmujący wszystkie szkoły wyższe (z wyjątkiem uczelni artystycznych) posiadające uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora;
• Ranking Uczelni Niepublicznych - obejmujący niepubliczne szkoły wyższe posiadające uprawnienia do kształcenia co najmniej na poziomie magistra;
• Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych - obejmujący uczelnie zawodowe posiadające uprawnienia do kształcenia na poziomie magistra lub licencjata (inżyniera).
• Ranking Kierunków Studiów - obejmujący 68 kierunków studiów.

W Rankingu Uczelni Akademickich  pierwsze miejsce tak jak w roku ubiegłym ex aequo zajęły Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński, a trzecie - Politechnika  Warszawska. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się na 15. miejscu w Polsce (spadek o 4 lokaty). Z bydgoskich uczelni akademickich sklasyfikowane zostały dwie szkoły wyższe. Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy awansował na 48. miejsce (w roku minionym sklasyfikowany był w przedziale miejsc 51-60). Uniwersytet Kazimierza Wielkiego ujęty został w przedziale miejsc 51-60. Oznacza to spadek o 10 miejsc. W tym rankingu sklasyfikowanych zostało 91 uczelni.

W Rankingu Uczelni Niepublicznych ponownie bezkonkurencyjna jest Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, plasująca się od lat na pierwszym miejscu. W tej kategorii kolejny awans odnotowała Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa. Zajęła 18. miejsce i jest to awans o jedną pozycję w stosunku do roku ubiegłego. KPSW w regionie kujawsko-pomorskim ustępuje jedynie Kolegium Jagiellońskiemu - Toruńskiej Szkole Wyższej, która zajęła 15. miejsce, natomiast wyprzedziła Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, która sklasyfikowana została na 24. miejscu.

Wyższa Szkoła Gospodarki w ubiegłym roku spadła na 32. lokatę z 19 miejsca w 2017 roku. W tym roku awansowała na miejsce 28. Natomiast Bydgoska Szkoła Wyższa awansowała z 37. miejsca na 28! Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu z 40. miejsca  roku ubiegłym awansowała na 33 . miejsce. W Rankingu Uczelni Niepublicznych sklasyfikowano 43 uczelnie.

W rankingu uniwersytetów na pierwszej lokacie w tym roku sklasyfikowany został Uniwersytet Warszawski. Uniwersytet Mikołaja Kopernika, podobnie jak w roku ubiegłym  - 5, a  Uniwersytet Kazimierza Wielkiego uplasował się na ostatnim, 22. miejscu (w roku ubiegłym sklasyfikowany został również na miejscu ostatnim - 17., ale razem z innymi 5 uniwersytetami).

Wśród uczelni technicznych na pierwszym miejscu jak rok temu jest Politechnika Warszawska. Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy awansował z lokaty 17. w roku ubiegłym na miejsce 14.