Dzisiaj w Warszawie nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników rankingu szkół wyższych w Polsce. W rankingu Perspektyw na czele znajdują się (na zasadzie ex aequo) Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński. W Rankingu Uczelni Akademickich dwa bydgoskie uniwersytety ciągle daleko od czołówki. Natomiast wyraźnie swoją pozycję poprawiły uczelnie prywatne.
Ranking Perspektyw uwzględnia 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Efektywność naukowa, Potencjał dydaktyczny, Innowacyjność i Umiędzynarodowienie. Czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych rankingów edukacyjnych na świecie. Jest też jednym z czterech, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości. Jego metodologię opracowuje Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, b. prezesa Polskiej Akademii Nauk.
Ranking Perspektyw dla kandydatów na studia, szukającym najlepszych dla siebie kierunków i uczelni jest znakomitym źródłem informacji.Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2017 to w istocie cztery rankingi odzwierciedlające różne misje pełnione przez polskie uczelnie. Są to:
* Ranking Uczelni Akademickich - obejmujący wszystkie szkoły wyższe (z wyjątkiem uczelni artystycznych) posiadające uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora;
* Ranking Uczelni Niepublicznych - obejmujący niepubliczne szkoły wyższe posiadające uprawnienia do kształcenia co najmniej na poziomie magistra;
* Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych - obejmujący uczelnie publiczne posiadające uprawnienia do kształcenia na poziomie magistra lub licencjata (inżyniera).
* Ranking Kierunków Studiów - obejmujący rekordową liczbę 68 kierunków studiów (21 więcej niż przed rokiem).
W Rankingu Uczelni Akademickich pierwsze miejsce ex aequo zajęły Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński, trzecie - Politechnika Warszawska, czwarte, też ex aequo Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Politechnika Wrocławska. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się na 9. miejscu w Polsce. Z bydgoskich uczelni akademickich sklasyfikowane zostały dwie szkoły wyższe. Najwyżej uplasował się w przedziale miejsc 51-60 Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy (tak samo jak w dwóch poprzednich edycjach rankingu). Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, podobnie jak w trzech poprzednich edycjach sklasyfikowany został w przedziale miejsc 61-70.
Wśród uniwersytetów UKW spadł na 22., ostatnie miejsce w Polsce. W ubiegłym roku był 17. Spośród 21 uczelni technicznych UTP sklasyfikowany został na 17. miejscu (2016 - 16 miejsce). Collegium Medicum UMK wśród 11 sklasyfikowanych uczelni medycznych zajęło miejsce 11., podobnie jak w latach ubiegłych.
W Rankingu Niepublicznych Uczelni Magisterskich bezkonkurencyjna jest Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, plasująca się od lat na pierwszym miejscu. W tej kategorii wszystkie bydgoskie uczelnie zanotowały duży awans. Wyższa Szkoła Gospodarki awansowała aż o 10 pozycji w stosunku do roku ubiegłego, zajmując 19 miejsce w Polsce. O ponad 15 miejsc w górę poszła Bydgoska Szkoła Wyższa. Jeszcze w ubiegłym roku klasyfikowana była w przedziale miejsc 51-60, a w roku 2017 wspięła się na 36. miejsce. Poprawiła też lokatę Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa. W ubiegłym roku ujęta była w przedziale miejsc 51-60, w roku 2017 wspięła się na 45. lokatę.