Podczas konferencji prasowej zapowiadającej bezpardonową walkę z brzydotą w Bydgoszczy prezydent pokazał 24 nieruchomości, których wygląd z racji usytuowania w strefie śródmiejskiej powinien najpierw ulec diametralnej poprawie. Sprawdziliśmy, jakie są postępy walki ze szpetotą.
- Właściciele sześciu kamienic usunęli stwierdzone nieprawidłowości i wykonali prace nakazane decyzjami PINB dla Miasta Bydgoszczy: ul. Długa 1, 10, 14, 16, 33 i 60 – poinformowała nas inspektor Monika Mstowska. – Nie ma tu mowy o ?gruntownych renowacjach?, które przekraczają dyspozycję przepisu art. 66 ust. 4 ustawy Prawo budowlane.
Przepis, na który powołała się pani inspektor, mówi, iż w przypadku stwierdzenia, że obiekt budowlany powoduje swym wyglądem oszpecenie otoczenia, właściwy organ nakazuje, w drodze decyzji, usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości, określając termin wykonania tego obowiązku.
Spośród sześciu wymienionych wyżej budynków zdecydowanie wyróżnia się na plus kamienica przy ul. Długiej 1. Przeszła ona kapitalny remont. Żaden nakaz nie był jej właścicielowi potrzebny. Od dawna przymierzał się do renowacji budynku, gdyż prowadzi w nim działalność gastronomiczną, a estetyczny wygląd przyciąga klientów. Otrzymał nakaz odnowienia elewacji od strony ul. Długiej, ale poszedł na całość i wyremontował kamienicę ze wszystkich stron.
Co z pozostałymi kamienicami, których właściciele usunęli stwierdzone nieprawidłowości? W każdym przypadku decyzja obejmowała inny zakres robót. Uświadomił nam to Stanisław Skowroński, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego:
- Dla przykładu poniżej przedstawiam treść sentencji jednej z nich w zakresie nałożonych obowiązków na właściciela obiektu, a mianowicie:
- wypełnienie miejscowych spękań i ubytków tynku w ścianie frontowej budynku mieszkalno-usługowego usytuowanego na działce nr 13/1 obr. 108 przy ul. Długiej 21 w Bydgoszczy (w szczególności przy styku z sąsiednim budynkiem przy ul. Długiej 23 oraz w okolicy otworów drzwiowych)
- naprawę attyki oraz technicznie zużytych elementów dekoracyjnych fasady budynku na wysokości trzeciej, czwartej i piątej kondygnacji budynku
- pomalowanie elewacji frontowej budynku od strony ul. Długiej (po uzgodnieniu kolorystyki z Miejskim Konserwatorem Zabytków), w terminie do dnia 30 listopada 2014 r.
Od roku trwa walka ze szpetotą na ulicy Długiej, ale szpetota ciągle trzyma się mocno. Całkiem inna sprawa, że budynki często przechodzą tylko fasadową kurację.