Po raz pierwszy porozumienie w sprawie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w województwie kujawsko-pomorskim zostało podpisane 8 kwietnia 2014 r. To porozumienie trzeba było jednak uzupełnić o wymagane przez Unię Europejską postanowienia dotyczące wskazania instytucji pośredniczącej w podziale unijnych pieniędzy. Po wielu miesiącach spór między Bydgoszczą i Toruniem został w końcu zażegnany i dzisiaj w Ostromecku zostały podpisane poprawione dokumenty.

Podczas uroczystości podpisania aneksu do zawartego w kwietniu 2014 roku porozumienia obecni byli marszałek województwa, wojewoda kujawsko-pomorski, prezydenci Bydgoszczy i Torunia oraz samorządowcy z miast, gmin i powiatów wchodzących w skład bydgosko-toruńskiego ZIT. Zgodnie z ubiegłorocznymi postanowieniami, siedzibą Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych będzie Bydgoszcz, a na czele ZIT stoi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Dzisiaj podpisano także porozumienie w sprawie powierzenia zadań instytucji pośredniczącej bydgosko-toruńskiego ZIT prezydentowi Bydgoszczy.

Marszałek województwa Piotr Całbecki osiągnięcie porozumienia w sprawie ZIT-u określił jako szansę na wzięcie odpowiedzialności za region i na to, by ta odpowiedzialność była rozłożona równomiernie w dwóch miastach stołecznych. Wyraził też nadzieję, że teraz nastąpi dobra współpraca i że mieszkańcy gmin okalających oba miasta też odczują pozytywne skutki porozumienia. – Tak się rozwija świat, tak się rozwija Europa, tak się rozwija nasze województwo – podkreślił Całbecki. Zwracając się do prezydenta Rafała Bruskiego pogratulował mu roli, którą przyjdzie mu pełnić – koordynatora realizacji ZIT-u. – Cieszę się, że mamy takiego partnera, takich partnerów. Pomożecie nam, po prostu, zrealizować cele, które zapisane są w naszej strategii województwa, jak i w regionalnym programie operacyjnym – wyjaśnił Całbecki.

- 166 mln euro. Mało i dużo. Mało, ponieważ wiemy, że oczekiwania naszych mieszkańców są znacznie większe co do potrzeb, które chcielibyśmy realizować. To dużo, abyśmy mieli po te środki nie sięgnąć – na finansowy aspekt porozumienia zwrócił uwagę prezydent Rafał Bruski. Zwracając się do marszałka Całbeckiego powiedział: – Dziękuję panu marszałkowi, aczkolwiek najwięcej kontaktów mieliśmy z panem dyrektorem Pietrucieniem i jego drużyną. I to w dużej części także jego zasługa, gdzie potrafił tłumaczyć i wskazywać nam rozwiązania w granicach prawa – stwierdził Bruski, zapewniając zgromadzonych wójtów i burmistrzów, że nie zawiedzie ich oczekiwań. W skład ZIT-u oprócz Bydgoszczy i Torunia wchodzą powiaty bydgoski i toruński, wszystkie miasta i gminy z obu powiatów oraz gminy Kowalewo Pomorskie, Nakło nad Notecią, Szubin i Łabiszyn.

Wystąpienie prezydenta Torunia Michała Zaleskiego było niezwykle poetyckie. – Jesteśmy pięknym regionem kujawsko-pomorskim, bogatym poprzez swoje rolnictwo. Zapewniam, że będziemy starannie, codziennie pielęgnowali ten zasiew, który rzuciliśmy na naszej ziemi, na ziemi bydgosko-toruńskiego obszaru funkcjonalnego – obiecał Zalewski i wyjaśnił, że, gdy do 166 mln euro dodamy 130 mln pochodzące z programu Infrastruktura i Środowisko to wartość tego zasiewu to 300 mln euro. – Wartość tych plonów będzie jeszcze większa. Damy sobie znakomicie radę – stwierdził, a zwracając się do prezydenta Bydgoszczy powiedział: – Rafał, dogadaliśmy się. Dziękuję ci, że nasze ręce nie zawisły w powietrzu – tylko że one spotkały się w uścisku.

Po przemówieniach nastąpiło uroczyste podpisanie dokumentów: aneksu i tekstu jednolitego porozumienia w sprawie realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Więcej zdjęć: TUTAJ

Radość i satysfakcję z podpisanego porozumienia wyraziła wojewoda Ewa Mes. – Cieszę się, że jestem wojewodą w regionie, gdzie jest dwustołeczność, bo to daje więcej blasku i splendoru. A i rodzi większą aktywność obu prezydentów – wyjaśniła powody zadowolenia Ewa Mes.