WSG alarmuje: „Dramat pacjentów  Akademickiego Centrum Medycznego w Bydgoszczy”. NFZ uspokaja: Świadczenia są zapewnione.

Kujawsko-Pomorski Oddział NFZ rozstrzygnął konkursy na udzielanie świadczeń rehabilitacyjnych. Nisko została oceniona oferta złożona przez Ośrodek Dziennej Rehabilitacji Kardiologicznej w Akademickim Centrum Medycznym utworzonym przez WSG.

- NFZ nie przyznał nam kontraktu i od dnia 1 kwietnia Ośrodek nie będzie mógł realizować dalej opieki nad setką naszych pacjentów. Najgorszy jest fakt, iż w Bydgoszczy zostanie tylko jedna  placówka, która realizuje opiekę tego rodzaju i nie sądzę, aby była w stanie objąć opieką naszych podopiecznych - boleje Adrianna Szuflicka, dyrektor Akademickiego Centrum Medycznego.

- Akademickie Centrum Medyczne w Bydgoszczy w rankingu oceniającym m.in. kompleksowość, jakość i ciągłość udzielania świadczeń, w przypadku rehabilitacji kardiologicznej w ośrodku dziennym, znalazło się na przedostatniej pozycji, dlatego oferta nie została wybrana - wyjaśnia Barbara Nawrocka, rzecznik kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ.

To niejedyny cios, jaki otrzymała działająca przy WSG placówka.  - Nasz Ośrodek Dziennej Rehabilitacji Dzieci stracił 150 tys. zł kontraktu, mimo iż sprawujemy opiekę nad setką  dzieci, a kolejna setka czeka w kolejce - poinformowała nas  Sabina Stankiewicz, rzecznik Wyższej Szkoły Gospodarki. Wprawdzie w wyniku negocjacji placówka uzyskała przedłużenie kontraktu o trzy miesiące, ale panuje przekonanie, że to tylko odroczenie wyroku.

Argumentacja NFZ jest identyczna jak w przypadku rehabilitacji kardiologicznej.  - Akademickie Centrum Medyczne w Bydgoszczy w konkursie ofert znalazło się na niskiej, przedostatniej pozycji i otrzymało środki finansowe proporcjonalnie do zajętego miejsca i możliwości finansowych oddziału NFZ, jednakże z obietnicą zwiększenia kontraktu w sytuacji zmiany planu finansowego – tłumaczy Barbara Nawrocka.

Jednocześnie zapewnia, iż od 1 kwietnia dzieci z  zaburzeniami wieku rozwojowego nie tylko nie stracą możliwości kompleksowej i darmowej rehabilitacji, ale będą miały jeszcze większą dostępność do bezpłatnej opieki, ze względu na trzech nowych świadczeniodawców, w tym dwóch w Bydgoszczy.