Złoty medal Ewy Swobody i jej wynik 7,10 był jednym z najważniejszych wydarzeń pierwszego dnia halowych lekkoatletycznych mistrzostw Polski, które w sobotę rozpoczęły się w Toruniu. To drugi rezultat w tym roku w Europie. Na dystansie 1500 m najszybszy był Marcin Lewandowski, a w pchnięciu kulą wygrała Klaudia Kardasz, która uzyskała minimum na HME w Toruniu oraz na igrzyska olimpijskie w Tokio.

Remigiusz Olszewski z Zawiszy Bydgoszcz po raz siódmy z rzędu zdobył tytuł halowego mistrza kraju na dystansie 60 m. Zawodnik pobił rekord życiowy czasem 6.59 sek.

W sprinterskim biegu kobiet najszybsza była Ewa Swoboda. – Trochę nie dowierzyłam, że udało mi się pobiec taki wynik – powiedziała po zdobyciu złotego medalu Ewa Swoboda. – Dawno tak szybko nie biegałam. Miałam podwójną motywację, bo rok temu nie startowałam i nie broniłam żadnego medalu – dodała.

Na dystansie 1500 m Marcin Lewandowski musiał odeprzeć atak Michała Rozmysa. Ostatecznie doświadczony zawodnik wygrał z czasem  o 12 setnych sekundy lepszym - 3:40.14.  – Młode wilczki atakują starego lisa. Żeby pokonać takiego lisa, musi napaść cała wataha, a nie jeden głodny wilczek – skomentował zwycięstwo Lewandowski.

Bardzo zaciętą rywalizację stoczyły biegaczki na dystansie 60 m przez płotki. Lepiej z bloków startowych wyszła Pia Skrzyszowska, ale Karolina Kołeczek wykorzystała swoje doświadczenie na dystansie, dzięki czemu wygrała o dwie setne sekundy. Obie zawodniczki pobiły swój rekord życiowy. Zwyciężczyni przebiegła dystans w czasie 7.96 s, a Skrzyszowska 7.98 s.

W pchnięciu kulą faworytka była tylko jedna – Klaudia Kardasz. Sama zawodniczka była jednak zaskoczona rezultatem, który osiągnęła. Odległość 18.57 m  zapewniła jej złoto, ale również wyjazd na HME.

Halowe mistrzostwa Polski w Toruniu zakończą się w niedzielę późnym wieczorem.