Twórczość graficzna i malarska Janusza Akermanna, prezentowana na wystawach od lat 80. XX wieku, od początku wywoływała różne, często kontrowersyjne, opinie. Głównym tematem jego obrazów jest bunt i krzyk człowieka. To emocje i relacje międzyludzkie stanowią istotę jego sztuki. – Obok linorytów Janusza Akermanna nie sposób przejść obojętnie. One krzyczą, przemawiają, wciągają w swoją irracjonalną przestrzeń. Wszelkimi sposobami i ?chwytami? zatrzymują widza, nakazując ? Spójrz! Zastanów się! Zrozum! Może zapraszają do dialogu, a może tylko do refleksji – twierdzi kuratorka wystawy Barbara Chojnacka. Zgodnie z koncepcją Muzeum Okręgowego malarstwo i grafika współczesnego artysty Janusza Akermanna, zaprezentowana zostanie w retrospektywnym przeglądzie, który ma stanowić odpowiedź na tytułowe pytanie: Czy czas poszukiwań to czas stracony?
Prezentowane na wystawie dzieła odzwierciedlają ponad 30 lat twórczości artystycznej. Z bogatego dorobku artysty, obejmującego około 350 obrazów i około 1850 odbitek linorytniczych (w tym różne wersje kolorystyczne z jednej matrycy), zaprezentowano ponad 30 obrazów olejnych i ponad 40 linorytów. Niektórym linorytom towarzyszą matryce – ich obecność posiada nie tylko cel edukacyjny, a podkreśla niezwykle istotny w pracy gdańskiego grafika etap ? opracowania matrycy.
Tematyka obrazów i plansz graficznych Akermanna jest spójna. Bohaterem jego figuralnych, narracyjnych kompozycji jest zawsze człowiek, ukazany jako jednostka, ale częściej jako zbiorowość w określonej sytuacji społecznej czy też politycznej (np. obraz Komuch, 1988). Takie są wczesne prace z lat 80. XX wieku (np. linoryt Dyskusja I, 1985), jak i powstałe po 2000 roku (np. obrazy z cyku Miesięcznica).
Zasadniczy zespół dzieł stanowi wybór z pracowni artysty, który uzupełniony został obrazami i grafikami z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.
Wernisaż wystawy odbędzie się 26 stycznia 2017 roku, o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Nowoczesnej, wstęp wolny. Podczas wernisażu na gości czeka niespodzianka – wystąpi zespół Prestige String Quartet z utworami muzyki rockowej w nowych aranżacjach.
Nota o artyście:
Janusz Akermann studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie Akademia Sztuk Pięknych), na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby (1981-1985), uzyskując dyplom z malarstwa w pracowni prof. Kazimierza Śramkiewicza. Aneks do dyplomu realizował z grafiki (linoryt barwny) w pracowni prof. Czesława Tumielewicza. Po ukończeniu studiów podjął pracę pedagogiczną na macierzystej uczelni. W 2006 roku otrzymał tytuł profesora. Od 1985 roku artysta uczestniczy w licznych wystawach i konkursach w Polsce i za granicą, prezentując malarstwo i grafikę. Swoją twórczość, w różnych odsłonach, przedstawiał także na wielu wystawach indywidualnych. Jest laureatem prestiżowych nagród i wyróżnień.