Kończą się prace archeologiczne przy budowie jezdni Zbożowego Rynku. W ich wyniku odsłonięty został cały XVI-wieczny trakt wiodący do Bramy Kujawskiej (u zbiegu ul. Długiej i Podwale). Archeolodzy spodziewają się kolejnych znalezisk.

Rozbudowa ulicy Kujawskiej i dochodzących do niej ulic przyniosła wiele cennych odkryć archeologicznych. Przy przebudowie Zbożowego Rynku odsłonięte zostały cenne artefakty. Tędy przebiegał dawny trakt, który zbudowany był z dużych kamieni ułożonych pomiędzy drewnianymi balami. To jedyny w Bydgoszczy tak dobrze zachowany szlak. Archeolodzy dokładnie inwentaryzują znaleziska, które pokazują historię budowy dróg w Bydgoszczy. Warto dodać, że średniowieczna Bydgoszcz miała rozbudowaną infrastrukturę komunalną. Świadczą o tym także drewniane rury wodociągowe z XVI wieku odkrywane podczas inwestycji na Starym Mieście.

Ulica Kujawska ze Zbożowym Rynkiem to jeden z najstarszych traktów w Bydgoszczy. Jeszcze przed lokacją miasta w 1346 roku pełnił on funkcję komunikacyjną. Z czasem był coraz bardziej zabudowywany.

Wkrótce rozpoczną się prace związane z przebudową ostatnich obszarów Zbożowego Rynku. Wzdłuż południowej pierzei placu budowane będą między innymi chodnik i droga rowerowa (od Wiatrakowej do Kujawskiej). W czasie tych prac archeolodzy spodziewają się odkrycia kolejnych elementów średniowiecznych cmentarzy.

Zabudowa wzdłuż południowej pierzei Zbożowego Rynku oraz przy skrzyżowaniu z ul. Kujawską objęta jest ochroną konserwatorską. Najcenniejszym budynkiem jest kamienica wybudowana według projektu mistrza budowlanego  Józefa Święcickiego. Budynek wzniesiono w 1890 roku dla rodziny Kollwitz. Obecnie funkcjonuje w nim Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologicznej. Zabytek został w ostatnich latach  odrestaurowany.

Zdjęcia: UMB