Rok Kanału Bydgoskiego obchodziliśmy w 2014 r. w związku z przypadającą 240. rocznicą uruchomienia żeglugi na Kanale Bydgoskim.

- Kanał Bydgoski połączył Nakło z Bydgoszczą, połączył poprzez Noteć Brdę, Wisłę i Odrę, połączył Zachód ze Wschodem. Rok Kanału Bydgoskiego połączył ludzi wokół idei i pamięci wokół tego, co Kanał Bydgoski kiedyś znaczył. Wierzę, że Kanał Bydgoski i Brda wrócą do wielkich projektów żeglugi śródlądowej – powiedział prezydent Rafał Bruski. Osobom szczególnie zaangażowanym w organizację wydarzeń wpisanych w obchody Roku Kanału Bydgoskiego, radnej Rady Miasta Bydgoszczy Agnieszce Bąk i kustoszowi Muzeum Kanału Bydgoskiego Tomaszowi Izajaszowi, wręczył wyróżnienia i podziękowania. Brawami nagrodzono najstarszego spośród bydgoskich szyprów kapitana Edmunda Matowskiego.

W ramach Roku Kanału Bydgoskiego zorganizowano w naszym mieście kilka wystaw i konferencji naukowych, przygotowano także publikacje ?Kanał Bydgoski. 240 lat historii?, ?Kanał Bydgoski w systemie polskich dróg wodnych?, ?Bydgoszcz ? Bromberg. Część VI. Kanał Bydgoski i Kanał Górnonotecki”. Ukazał się też specjalny kalendarz i powstały filmy ? jeden z nich, ?U-rzeczeni? w reżyserii Marcina Tomaszewskiego. Odbyły się imprezy sportowo-rekreacyjne i plenerowe z Kanałem w tle oraz liczne lekcje i konkursy szkolne ? w projekty zaangażowanych było prawie 490 szkół.
Uczestnicy podsumowującego spotkania obejrzeli w sali widowiskowej MCK (pozostałe filmy to: ?Miasto szyprów? i ?Rzeka wspomnień?).

Kanał Bydgoski jest wyjątkowym zabytkiem hydrotechnicznym nie tylko na skalę Polski, ale również świata. Uruchomiony został w 1774 roku i był priorytetową inwestycją króla Prus, Fryderyka II. Ta jedyna w swoim rodzaju droga wodna jest wyposażona w system śluz – unikatowy na tle innych tego typu obiektów. Kanał pełnił również ważną rolę kulturotwórczą. Jego malownicze okolice stanowią ciągłą inspirację dla artystów, o czym świadczą dzieła malarskie, rysunkowe i graficzne znajdujące się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.