Producentem piątej edycji koncertów z cyklu Rzeka Muzyki będzie ponownie Scena Studio Jacka Pawlewskiego. Prowadząca koncerty Malwina Bielicka i producent przedstawili dzisiaj w rprogram popularnych letnich koncertów w amfiteatrze nad Brdą przy Operze Nova.

- 5. edycja, jubileuszowa, szykujemy fajerwerki - powiedział podczas konferencji prasowej w ratuszu Jacek Pawlewski, realizator Rzeki Muzyki 2018. - Ten projekt będzie nazywał się Rzeka Muzyki 5.0, ponieważ chcemy w nim trochę połączyć przeszłość z przyszłością -  - dodał Pawlewski, wyjaśniając, że usłyszymy latem w amfiteatrze nad Brdą przy Operze Nova artystów ze sporymi osiągnięciami, ale też takich, przed którymi kariera dopiero się otwiera.

Koncerty poprowadzi, jak w poprzednich dwóch edycjach, Malwina Bielicka. - Trzeci raz prowadzić ten koncert, to będzie wielki przywilej dla nas i wielka radość. Odliczamy już dni do 1 lipca - mówiła Bielicka i dodała: - To spore przeżycie zapowiadać wybitnych artystów, ale również przeżyciem jest obserwowanie jak widzowie reagują. co jest nie lada przyjemnością.

Repertuar jak w poprzednich latach będzie różnorodny – od muzyki klasycznej i operowej, poprzez jazz, rock aż do bluesa i muzyki popularnej i folka. Studiując repertuar stwierdzić można, że i w tym roku w amfiteatrze nad Brdą co niedzielę zgromadzą się tłumy miłośników tej formy prezentacji muzyki.

Program Rzeki Muzyki 2018

? 1 lipca -  "Ważne piosenki" - zespół Raz, Dwa, Trzy. Piosenka autorska w mistrzowskich interpretacjach. Laureat siedmiu Fryderyków i niezliczonej ilości nominacji do tej prestiżowej nagrody. Sympatycy, fani i wielbiciele Raz Dwa Trzy kochają Adama Nowaka i jego zespół za senne bossanowy, kojące rytmy reggaeowe, miękko otulające dźwięki gitar, akordeonu i kontrabasu. Ważne piosenki -  to podróż po muzycznym świecie zespołu. Adam Nowak snuje opowieść o życiu, miłości, zakamarkach ludzkiej duszy – przygląda się naszym przywarom, zadaje pytania o sens życia, mocuje się z wiarą i niewiarą.

? 8 lipca - "Sopran w duecie". Koncert stypendysty Miasta Bydgoszczy: Hanna Okońska-Ratajczak (sopran), Łukasz Ratajczak ( tenor), Artur Pilch (fortepian). Ten koncert, to ukłon w stronę wielbicieli klasycznego śpiewu. Na scenie stanie najmłodsze pokolenie utalentowanych śpiewaków operowych, a scenariusz koncertu przybliży widzom sylwetki światowej sławy  śpiewaczek, takich jak Martha Eggerth, Maria Callas czy Ada Sari,  w zabawnych i interesujących anegdotach.

? 15 lipca - Blues  z "zadęciem" - Kraków Street Band. Muzyka rodem z najlepszych festiwali ulicznych, a wykonawcy to formacja, która stała się muzyczną wizytówką polskiej sceny bluesowo-jazzowej. Koncerty Kraków Street Band urzekają swobodą i pozytywną energią. Inspiruje ich szeroko pojęta muzyka amerykańska – blues, swing, jazz tradycyjny, bluegrass, country, rock.   

? 22 lipca - "Krajewski na dziś" - Joanna Dark. Najnowszy projekt gwiazdy musicalu "Metro", polskiej wokalistki i aktorki, której magicznego głosu nie da się zapomnieć. Artystka podczas występu w Bydgoszczy udowodni, że melodie Seweryna Krajewskiego są całkowicie odporne na upływ czasu.

?  29 lipca - "Saksofon na fali" - Tomasz Wendt Quartet. Coś wyjątkowego dla miłośników jazzu. Tomasz Wendt to laureat nagrody Fryderyk 2017, utalentowany saksofonista i kompozytor, a Tomasz Wendt Quartet - to muzyka pełna emocji, wzruszeń i mocnych muzycznych doznań.

? 5 sierpnia - Jakub Kuszlik - Paderewski na 100-lecie niepodległości. Tego wieczoru poczujemy klimat słynnego koncertu Ignacego Jana Paderewskiego w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Za fortepianem usiądzie Jakub Kuszlik - laureat II nagrody X Międzynarodowego Konkursu im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy. 

? 12 sierpnia - Jan Jakub Należyty recital. To jest miłość... Brel, Aznavour, Bécaud. Spotkanie z twórczością legendarnych pieśniarzy.

? 19 sierpnia - Corazón Flamenco - Magda Navarette. Ten koncert przeniesie publiczność w gorące, bo hiszpańskie klimaty. Artystka  to wokalistka, tancerka, producentka muzyczna. Kobieta z pasją, talentem i wizją. Wciąż gdzieś w drodze pomiędzy Warszawą, Montevideo, Sevillą a Dublinem.

? 26 sierpnia - "Muzyka korzeni" - Kapela ze Wsi Warszawa. Koncert artystów światowego formatu. Laureaci kilku Fryderyków, nominowani do nagrody Grammy.  Na repertuar zespołu składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, z szeroko pojętego terenu Mazowsza, ukochanej krainy Chopina. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Choć w instrumentarium kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty - skrzypce, cymbały, barabany - brzmią one wyjątkowo nowocześnie, a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z DJ-ami.                                              

Jacek Pawlewski, realizator Rzeki Muzyki 2018