Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę Miasta Bydgoszczy na decyzję wojewody w sprawie dekomunizacji ul. Piechockiego. Patronem ulicy jest Zbigniew Raszewski.

Spór o nazwę ulicy Zbigniewa Raszewskiego w Fordonie wydaje się zakończony.

Przypomnijmy, że Rada Miasta Bydgoszczy działań dekomunizacyjnych nie podjęła i nazwy ulic podlegających w naszym mieście dekomunizacji przez samorząd nie zostały zmienione. W tej sytuacji zastępczo za samorząd uczynił to wojewoda. Nazwy te wskazał Instytut Pamięci Narodowej. W Bydgoszczy zmiana nazw dwóch ulic: Planu 6-letniego i dr. Jana Piechockiego wywołała szczególny protest radnych Koalicji Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Ulica dr. Jana Piechockiego przemianowana została w ramach dekomunizacji na Zbigniewa Raszewskiego. IPN konieczność zdekomunizowania nazwy tłumaczył tym, że "Piechocki, zasiadając w radzie, także w okresie stalinowskim, uczestniczył w podejmowaniu wielu propagandowych i opartych na kłamstwie uchwał. (...) Nie ulega wątpliwości, że Jan Piechocki był komunistycznym działaczem politycznym i propagandystą, aktywnie współtworzył po II wojnie światowej represyjny, autorytarny i niesuwerenny system".

Radnych KO i SLD taka argumentacja nie przekonała  i na sesji 26 września ubiegłego roku przywrócili uchwałą nazwę ulicy  dr. Piechockiego. Uchwała radnych o przywróceniu nazwy ulicy nie została jednak wprowadzona w życie, bo wojewoda unieważnił ją dwa dni później w drodze rozstrzygnięcia nadzorczego jako niezgodnej z prawem. Rozstrzygnięcie wojewody radni zaskarżyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. WSA w Bydgoszczy skargę oddalił. Czy bydgoska rada zdecyduje się na kontynuację sporu, przekonamy się niebawem. Na orzeczenie bydgoskiego sądu przysługuje jej jeszcze skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego.